Jak działa esperal (wszywka alkoholowa)?

Jak działa esperal (wszywka alkoholowa)?

Z alkoholizmem zmaga się 12% dorosłych Polaków. Część z nich podejmuje leczenie, pozostała zaś część tkwi w szponach nałogu. W leczeniu uzależnienia od alkoholu stosuje się różne metody – jedną z nich jest implantacja esperalu. Czym jest esperal i jak wpływa na organizm?

Pierwsze preparaty z esperalem zostały wyprodukowane w 2009 r. Później wycofano je ze sprzedaży, a po kilku latach znów wróciły na rynek. Obecnie dawny esperal dostępny jest pod nazwą disulfiram WZF. To ten sam produkt, w niezmienionym składzie, ale ponieważ nową nazwę trudno się wymawia, w obiegu cały czas funkcjonuje ta pierwotna. Preparat zawiera disulfiramum – substancję czynną wchodzącą w interakcję z alkoholem. Aplikuje się go chirurgicznie pod skórą.

Jak działa esperal?

Esperal blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej, uczestniczący w procesie rozkładu alkoholu w wątrobie. Na skutek blokady enzymu w organizmie gromadzi się aldehyd octowy – związek, który w normalnych warunkach ulega przekształceniu w postać nieszkodliwą i nie wywołuje przykrych doznań.
Esperal sprawia, że objawy zatrucia alkoholem są spotęgowane do granic możliwości. Różne nieprzyjemne sensacje zaczynają się już po 10 minutach od wypicia alkoholu. Do najczęstszych reakcji należą:

  • nudności i wymioty,
  • bóle i zawroty głowy,
  • nadmierna potliwość,
  • duszności,
  • zaczerwienienie twarzy,
  • pokrzywka,
  • skoki ciśnienia,
  • szybsze bicie serca,
  • zgeneralizowany lęk.

Esperal w interakcji z alkoholem może wywołać również atak drgawek, a nawet zawał serca. Wyszczególnione powyżej dolegliwości trwają zwykle od 4 do 10 godzin.

Implantacja wszywki

Kapsułki z esperalem wszywa się pod skórę w ramach zabiegu chirurgicznego. Wszywka zostaje najczęściej umieszczona pod łopatką lub na pośladku. Substancja czynna przenika stopniowo do krwiobiegu i krąży w żyłach przez kilka miesięcy. Gwarancja obejmuje 8 miesięcy działania specyfiku, choć jak wynika ze świadectw zarówno lekarzy, jak i pacjentów – esperal działa około rok.

Zabieg powinien zostać przeprowadzony po minimum 12 godzinach abstynencji. Najlepiej jednak, jeśli od ostatniego picia upłynęła co najmniej doba. Implantacja wszywki trwa nie dłużej niż pół godziny, wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym. Zabieg może nie przynieść spodziewanych efektów, ponieważ w przypadku niektórych osób esperal po prostu nie działa – wchodząc w interakcję z alkoholem, nie wywołuje żadnych przykrych objawów.
Niezależnie jednak od tego, czy działa, czy nie, w najmniejszym stopniu nie wpływa na działanie innych farmaceutyków.

Czy esperal leczy z alkoholizmu?

Esperal może być traktowany co najwyżej jako uzupełnienie innych technik terapeutycznych. W leczeniu alkoholizmu kluczowe jest wykształcenie umiejętności bycia trzeźwym niezależnie od zewnętrznej presji. Pacjent musi się nauczyć kontrolować swoje nawyki, a także poświęcić uwagę rozwiązywaniu problemów, które stanowią przyczynę jego choroby.
Jedynie w ten sposób da się osiągnąć trwałe efekty. Esperal tylko odstrasza od picia, nie wpływa na zmianę schematów myślenia. Nie zastąpi więc kompleksowej psychoterapii.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *