Kochasz zupy? Dowiedz się, jak je doprawiać

Kochasz zupy? Dowiedz się, jak je doprawiać

Zupa to proste i sycące danie, które dostarcza naszemu ciału wody, witamin i minerałów zawartych w warzywach oraz… cudownego smaku. Każda mama i babcia ma swoją popisową zupę, którą jej pociechy zapamiętują na całe życie. Sekretów smacznych zup jest kilka, ale ich kluczowy element stanowią przyprawy.

Zupa bywa jednym ze składowych posiłku lub stanowi go w całości. Nic dziwnego – danie przez wielu traktowane jako rozgrzewka może być przecież pełnym obiadem. Biorąc pod uwagę skład i treściwość wielu zup, tak właśnie jest. Ich bazę stanowi bulion, poza tym wybrane warzywa, niekiedy dodatki mięsne lub rybne, grzyby, świeże zioła i przyprawy. Bez tych ostatnich zupy nie byłyby tak smaczne, nie miałyby w sobie tyle charakteru, aromatu, ani odpowiedniego wyglądu.

Wszystkie przyprawy mają też walory prozdrowotne i wspomagają trawienie różnych składników zawartych w zupach, np. strączków. Takie właściwości ma majeranek, lubczyk, estragon, ziele angielskie i wiele innych. Z kolei imbir, gałka muszkatołowa, pieprz i papryka również rozgrzewają i pomagają usunąć z organizmu toksyny.

Jak dobierać przyprawy do zup?

Wiele zup ma swój stały zestaw przypraw, bez których trudno je sobie wyobrazić. Żurek bez czosnku i majeranku jest nie do pomyślenia dla wielu smakoszy i tradycjonalistów. Podobnie jak rosół bez pietruszki czy pieczarkowa bez sowitej ilości pieprzu. Do zup dodajemy te przyprawy, które świetnie komponują się z obecnymi w nich warzywami.

To dlatego w pomidorowej mile widziana jest bazylia czy kolendra, choć w polskiej tradycji znana jest głównie wersja bez nich. Inna cudowna przyprawa do zup to tymianek. Wielu wielbicieli ma też estragon. A oto z jakimi przyprawami możemy komponować poszczególne zupy.

  • Rosół – lubczyk, pietruszka korzeń i natka, ziele angielskie, pieprz, liść laurowy, seler, marchew, por
  • Dyniowa – imbir, gałka muszkatołowa, pieprz cayenne, cynamon, czerwona papryka
  • Pomidorowa – majeranek, oregano, bazylia, kolendra, pieprz, ziele angielskie
  • Pieczarkowa – pieprz, cebula, natka pietruszki, estragon
  • Grochówka – majeranek, lubczyk, estragon, bazylia, pieprz, kminek, czosnek
  • Gulaszowa – pieprz, czerwona papryka, natka pietruszki, cebula
  • Jarzynowa – koperek, szczypiorek, natka pietruszki, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, śmietana
  • Ogórkowa – koperek, śmietana, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy
  • Minestrone – bazylia, cząber, oregano, oliwa z oliwek, suszona papryka ostra i słodka
  • Żurek – majeranek, czosnek, cebula, pieprz biały, ziele angielskie, liść laurowy
  • Barszcz – pieprz czarny, korzeń pietruszki, czosnek, cytryna, majeranek, lubczyk, ziele i liść laurowy
  • Cebulowa – tymianek, pieprz, czosnek, masło klarowane, białe wino.

Śmietana, wino, a może kostka rosołowa?

Kostka rosołowa i inne mieszanki przypraw o dużej zawartości soli to popularne dodatki do zup, które mają wydobyć z nich pełnię smaku. Zanim następnym razem wrzucimy je do zupy, przyjrzyjmy się jednak ich składowi.

Oprócz soli, koncentratów ziół i przypraw, znajdziemy tam także glutaminian sodu, związki konserwujące i polepszacze smaku, a także cukier czy olej palmowy. Zupa z kostką na pewno jest smaczniejsza niż bez niej, ale przy odrobinie wysiłku taki sam, a nawet lepszy efekt możemy osiągnąć samodzielnie dobierając zioła i przyprawy.

Smak zupy i wszystkie jej walory, nie wyłączając barwy, podkreślimy doprawiając ją także śmietaną, czerwonym lub białym winem, octem balsamicznym czy sosem sojowym. Niektóre zupy zyskają na wyrazistości, jeśli ich składniki uprzednio podpieczemy lub przesmażymy. Wyśmienicie smakuje np. krem z pieczonej dyni lub krem z pieczonej papryki.

Aby podbić smak, a przede wszystkim konsystencję zupy, możemy sięgnąć po mąkę, uprzednio rozdrobnić ją w zimnej wodzie i wlać do zupy. Zupę zagęszcza się także zasmażką czy żółtkami. W tym ostatnim przypadku pamiętajmy, że po dodaniu żółtek z rozbełtaną śmietaną, zupy nie zagotowujemy.

Bulion – podstawa wielu zup

Przypraw i ziół używamy już na etapie gotowania bulionu, czyli esencjonalnego wywaru, którego możemy potem użyć w różnych zupach, ale też w daniach typu risotto lub do makaronów czy sosów. Bulion może być mięsny, ale wcale nie musi. Duża ilość warzyw oraz przypraw mogą nam dać naprawdę smakowitą i skoncentrowaną bazę.

Jeśli będzie brakowało nam tłuszczu, dodanie do zupy porcji oliwy lub innego dobrej jakości oleju jest jak najbardziej akceptowalne i dodatkowo podbija walory dania. Wywar do gotowania zup możemy przygotować również na bazie ryb.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE