Jak dbać o zmywarkę, by służyła latami?

Jak dbać o zmywarkę, by służyła latami?

Zmywarka zmyje brud z naszych naczyń i zwróci nam je czyste, pachnące oraz lśniące. Przy okazji umyje się też sama – tak myślimy, korzystając z niej na co dzień. Każda zmywarka od czasu do czasu potrzebuje jednak kilku specjalnych zabiegów, by mogła służyć nam jak najdłużej. Jakich?

Czyszczenie zmywarki

Poza używaniem, standardowo, tabletek czy płynu do zmywarki podczas każdego jej uruchomienia, co jakiś czasu należy wprowadzić także sól czyszczącą. Powinna to być specjalna sól do zmywarek, która zapobiega gromadzeniu się kamienia. Nowoczesne sprzęty same informują nas o tym, kiedy musimy uzupełnić zapas soli. Nie ignorujmy tego komunikatu. Nawet, jeśli na co dzień wkładamy do zmywarki detergenty typu 3w1 (zawierające również sól), mogą one niewystarczająco przeciwdziałać gromadzeniu się kamienia.

Co jeszcze możemy zrobić, aby kamień w zmywarce na pewno się nie tworzył? Kilka razy w roku warto uruchomić pustą zmywarkę, uprzednio umieszczając w niej wyłącznie środek odkamieniający.

Codzienne mycie naczyń – wyzwanie dla zmywarki

Zmywarki są stworzone do tego, by myć naczynia codziennie. Korzystanie ze zmywarki dzień w dzień nie sprawi więc, że ta będzie niszczeć w spektakularnym tempie. Oczywiście pod warunkiem, że eksploatujemy ją zgodnie ze zdrowym rozsądkiem i zaleceniami producenta. Wkładając naczynia do zmywarki, pamiętajmy o tym, że w niektórych przypadkach należy jej nieco pomóc. Dotyczy to w szczególności naczyń, na których zalega tłuszcz. Przed włożeniem ich do zmywarki, powinniśmy je opłukać pod bieżącą wodą. Z naczyń usuwamy także resztki jedzenia. Inaczej możemy mieć pewność, że sprzęt szybko się zatka, przestanie efektywnie działać, a psujące się odpadki zaczną wydzielać odór. Aby tego uniknąć od czasu do czasu należy także wyczyścić sitka i filtry.

Może to brzmieć jak niedorzeczność, ale mimo wszystko warto dbać o porządek w zmywarce. Oznacza to mniej więcej tyle, aby nie wpychać do niej naczyń na siłę i układać poszczególne rodzaje naczyń w odpowiednich miejscach. Pamiętajmy też, że niektóre naczynia nie nadają się do mycia w zmywarce. Mowa tu zwłaszcza o starociach i porcelanie.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE