Wystawiamy dłonie na zanieczyszczenia, niskie i wysokie temperatury, wiatr, promieniowanie słoneczne, bakterie, grzyby, wirusy, uszkodzenia mechaniczne. Tak intensywna „eksploatacja” powoduje urazy, odparzenia, odciski i rogowacenie naskórka. Oczywiście możemy chronić dłonie przy użyciu rękawiczek, co jest szczególnie zalecane zimą, gdy są one narażone na czynniki atmosferyczne, a także podczas sprzątania (detergenty wywierają niekorzystny wpływ na skórę). Pamiętajmy, że płyny czyszczące rozpuszczają nie tylko tłuste plamy, ale niestety niszczą też warstwę hydrolipidową na dłoniach. Dlatego tak ważne są zabiegi pielęgnacyjne regenerujące skórę rąk. Poniżej podpowiadamy, co robić, aby nasze dłonie były piękną wizytówką.
Pielęgnacja każdego dnia
Najlepiej gdyby codzienne dbanie o kondycję skóry dłoni stało się nawykiem, bo wtedy unikniemy sytuacji kryzysowych. Co zatem robić? Po pierwsze, stosujmy nawilżający krem do rąk, nawet kilka razy w ciągu dnia (przykładowe kremy nawilżające i pielęgnacyjne można znaleźć w internetowej drogerii Olmed pod adresem: https://www.drogeriaolmed.pl/zul_m_Kosmetyki_Dlonie_Kremy-2927.html). Najczęściej są to kremy, które szybko się wchłaniają, więc nie przeszkadzają w wykonywaniu codziennych czynności. Mieszczą się w torebce, zawsze więc możemy mieć krem do rąk przy sobie. Po drugie, w zimowych miesiącach pamiętajmy o rękawiczkach z naturalnego materiału, które nie tylko uchronią ręce przed niską temperaturą, ale też pozwolą skórze oddychać. Po trzecie, aby chronić dłonie przed szkodliwymi detergentami, używajmy gumowych rękawic lub szukajmy naturalnych środków czyszczących, ewentualnie mniej drażniących. W drogerii internetowej bez problemu można kupić ekologiczne płyny do mycia naczyń, czyszczenia łazienki lub podłogi.
Domowe zabiegi na zniszczone dłonie
Peeling cukrowy do rąk lub peeling na bazie soli można kupić gotowy w drogerii lub spróbować zrobić go w domu, dodając miód, oliwę z oliwek, sok z cytryny. Oczywiście domowy peeling należy zużyć bezpośrednio po przygotowaniu, a ten kupiony wystarczy na dłużej. Zabieg taki złuszczy martwy, zrogowaciały naskórek oraz dostarczy skórze substancji natłuszczających i nawilżających, m. in. witaminy A, E, a także olejków roślinnych. Kilkuminutowy masaż z użyciem peelingu pozostawi skórę dłoni gładką, miękką i rozjaśnioną. Pamiętajmy, że peeling to również sposób na przebarwienia posłoneczne na dłoniach.
Olejowanie to modny zabieg na włosy i skórę twarzy, ale wykonuje się je również na dłoniach. Naturalne olejki roślinne posiadają dobroczynne kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, flawonoidy i witaminy, które mają właściwości regenerujące, odżywcze i przeciwstarzeniowe. Aby wzmocnić skuteczność olejowania rąk, należy nałożyć grubą warstwę oleju i założyć specjalne bawełniane rękawiczki nawet na całą noc. Można też nałożyć na dłonie woreczki foliowe i dodatkowo przykryć je ręcznikiem. Podwyższona temperatura poprawi mikrokrążenie i ułatwi wnikanie substancji aktywnych. Po 20 minutach usuwa się nadmiar olejku ręcznikiem papierowym. Do tego zabiegu mogą posłużyć następujące olejki: awokado, arganowy, lawendowy, z drzewa sandałowego, z drzewa herbacianego lub rumianku. Po olejowaniu skóra pozostaje miękka i zregenerowana nawet w głębszych warstwach, a paznokcie są bardziej elastyczne.
Można też użyć maski lub serum do rąk. Kosmetyki te zawierają składniki o sprawdzonym działaniu ochronnym i nawilżającym. Wybierając krem lub maskę, warto szukać w składzie: lanoliny, gliceryny, kwasu hialuronowego, witaminy A, E i C, aloesu, kolagenu oraz filtrów UV. Najważniejsza w pielęgnacji dłoni jest regularność. Krem powinien być używany na co dzień, a regenerująca maska lub olejek zawsze wtedy, gdy nasza skóra wymaga regeneracji.
A R T Y K U Ł Z E W N Ę T R Z N Y