Jak ćwiczyć mięśnie core?

Jak ćwiczyć mięśnie core?

Mocne mięśnie core to mocne ciało, prosta postawa, lepsza sprawność ogólna. Nazywamy je inaczej mięśniami posturalnymi, ponieważ odpowiadają za sprawny kręgosłup i stanowią podporę ciała. Do mięśni core zaliczamy przede wszystkim mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie grzbietu, mięśnie dna miednicy czy przeponę. Większość mięśni z grupy core jest zlokalizowana w partiach głębokich, dlatego najczęściej trening dotyczy właśnie mięśni głębokich, czyli inner core. Ale mięśnie core to także mięśnie pośladków czy mięśnie proste i skośne brzucha.

Za co odpowiadają mięśnie core?

Wspólnym mianownikiem wszystkich mięśni core jest ich wpływ na ogólną sprawność fizyczną. Skoncentrowany na nich trening ma poprawić technikę oddechu, nauczyć trzymania równowagi, a co najważniejsze wzmacniać postawę. A zatem trening mięśni core to wyzwanie dla osób prowadzących siedzący tryb życia, z tendencją do garbienia się, o nadwyrężonym kręgosłupie. Może im jednak niesamowicie pomóc powrócić do dobrego samopoczucia i gibkości. Dobrze rozwinięte i mocne mięśnie core, zwłaszcza mięśnie głębokie, sprawiają też, że każdy inny rodzaj treningu udaje się wykonać lepiej i możliwe są kolejne osiągnięcia.

Trening w praktyce

Trenowanie mięśni głębokich możemy rozpocząć od wyćwiczenia przepony, czyli tak naprawdę od nauki prawidłowego oddychania. Nie ulega wątpliwości, że większość z nas oddycha płytko i robi to przy pomocy klatki piersiowej. Prawidłowy oddech, zapewniający optymalne natlenienie to oddech przeponą, do brzucha.

Poza tym do treningu grupy mięśni core włączamy dobrze znane nam brzuszki czy deskę. Warto pokusić się też o martwy ciąg na dwóch lub tylko jednej nodze i podciąganie na drążku. Obowiązkowo sięgamy też po przyrządy utrudniające wybrane ćwiczenia, np. taśmy TRX oraz piłki gimnastyczne.

Trening mięśni core nie musi być traktowany jako osobny trening. Poszczególne ćwiczenia najlepiej wykonywać w ramach każdego treningu, sukcesywnie rozwijając sprawność.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE