Jak budować poczucie bezpieczeństwa u noworodka?

Jak budować poczucie bezpieczeństwa u noworodka?

Noworodek w bezpiecznym otoczeniu jest bardziej spokojny, lepiej śpi, a jego rozwój jest zdecydowanie bardziej zrównoważony i harmonijny. Jak zatem budować poczucie bezpieczeństwa u noworodka? Stopniowo, krok po kroku, efektywnie.

Czwarty trymestr

Pierwsze tygodnie życia dziecka poza brzuchem mamy zwykło się określać mianem czwartego trymestru. Aby niemowlę mogło szybko dostosować się do życia w nowej rzeczywistości, warto stworzyć mu warunki, które są maksymalnie zbliżone do tych, jakie zna i pamięta z życia płodowego. Spowijanie noworodka specjalnym otulaczkiem (np. Mum 2 Mum) to jedna z najlepszych, najbardziej skutecznych i sprawdzonych metod oswajania pociechy ze światem zewnętrznym. Dość ciasne opatulenie maluszka kocykiem lub otulaczkiem stwarza namiastkę świata znanego dziecku z maminego brzuszka. A to zapewnia niemowlęciu ciepło, komfort i bezpieczeństwo, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju emocjonalnego i motorycznego pociechy.

Poczucie bezpieczeństwa, czyli co?

Poczucie bezpieczeństwa jest potrzebne wszystkim, a zwłaszcza najmłodszym dzieciom. Świadomość bliskości fizycznej i emocjonalnej rodziców to fundament, na którym buduje się hierarchia wartości malucha, jego kreatywność, otwartość na świat. Dzieci, które w relacji z rodzicem czują się pewnie i bezpiecznie, już w 3. i 4. miesiącu życia potrafią wykazać się samodzielnością, z radością eksplorują świat, chętnie poznają siebie, najbliższe otoczenie i nowe osoby. Mama i tata są wzywani tylko wtedy, gdy pojawi się jakieś niepowodzenie. By nie zburzyć poczucia stabilności, rodzic powinien reagować na każdą potrzebę niemowlęcia – tulić, nosić, pocieszać, okazywać miłość zawsze wtedy, gdy dziecko się tego domaga. Poczucie swoistej dostępności rodzica jest bowiem kluczowe dla budowania poczucia bezpieczeństwa u dziecka.

Jak budować poczucie bezpieczeństwa

Jak zbudować relację na lata? Taką, która opiera się na poczuciu pewności i bezpieczeństwa? Przede wszystkim, trzeba być blisko. Kontakt fizyczny z dzieckiem to najlepsza i najbardziej skuteczna metoda zapewnienia pociesze poczucia bezpieczeństwa. Otulanie, przytulanie, noszenie na rękach, dotykanie, całowanie potrafią zdziałać cuda. Zwłaszcza w pierwszym etapie życia maleństwa, gdy czyny mają dla niego większe znaczenie niż słowa. Gdy dziecko czuje bliskość rodzica, zapach jego ciała, bicie serca, jest spokojne, radosne i po prostu szczęśliwe.

Więcej informacji o otulaczku Mum 2 Mum rodzice znajdą na stronie sklepu www.sklep.mavero.pl.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE