Jak bezpiecznie się odchudzać?

Jak bezpiecznie się odchudzać?

Odchudzanie daje optymalne efekty tylko wówczas, gdy przestrzega się kilku podstawowych zasad. Warto o nich pamiętać, by ustrzec się nieprzyjemnych skutków ubocznych diety odchudzającej. Jakie to zasady?

Dieta nie powinna zagrażać zdrowiu

Do tej reguły sprowadzają się właściwie wszystkie wymienione poniżej zasady. Forsowne odchudzanie się stwarza ryzyko problemów zdrowotnych, poza tym daje co najwyżej efekty krótkotrwałe (patrz: efekt jojo).

Najlepsze rezultaty osiąga się dietą zbilansowaną, która dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a cały proces musi trochę potrwać, jeśli zależy ci na trwałej redukcji tkanki tłuszczowej.
Zdrowe i bezpieczne odchudzanie – oto kilka podstawowych zasad.

1. Przygotuj organizm do diety

W pierwszej kolejności oczyść organizm z toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. W tym celu wprowadź do swojej diety dni, w których będziesz spożywała jedynie napoje, świeże soki oraz zupy. Dzięki temu żołądek zmniejszy nieco swoją objętość, a organizm wyczerpie zapas wody. Po około 10-12 dniach od rozpoczęcia diety bilans wodny się wyrówna, a tkanka tłuszczowa zacznie się zmniejszać.

Nawet jeśli w następnym tygodniu nie nastąpi zauważalna utrata wagi, nie należy się tym przejmować. Ciało zmienia swój skład, jest w nim mniej tłuszczu, a więcej wody, dlatego waga może stać w miejscu przez jakiś czas.

2. Uzbrój się w cierpliwość

Bezpieczne odchudzanie musi trochę potrwać. To proces stopniowy, rozłożony w czasie – nie da się go przyspieszyć, nie narażając swojego zdrowia na szwank. W końcu nie chodzi o to, by jak najszybciej pozbyć się zbędnych kilogramów, ale by zachować uzyskane rezultaty jak najdłużej.
Optymalnym wynikiem jest utrata 0,5-1 kg tygodniowo. Jeśli więc chcesz zrzucić np. 10 kg, zajmie ci to mniej więcej 3 miesiące. Tyle samo czasu należy później poświęcić wychodzeniu z diety.

3. Zbilansuj dietę

Dieta odchudzająca powinna zawierać wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Muszą się w niej znaleźć owoce i warzywa, a także – o ile nie jesteś wegetarianką lub weganką – różne rodzaje mięsa. Organizm potrzebuje węglowodanów oraz pewnej ilości tłuszczu, a zwłaszcza białka, które stanowi główny budulec mięśni.

W trakcie odchudzania jedz potrawy bogate w białko, by organizm nie czerpał energii ze spalania komórek mięśniowych. Idealna proporcja to 1 g białka na 1 kg masy ciała. Idealna dieta to taka, w której 30% kalorii pochodzi z tłuszczu, 15% z białka, a 55% z węglowodanów, których bogatym źródłem są produkty pełnoziarniste: warzywa, rośliny strączkowe, brązowy ryż, makarony i kasze.
Czyli – wyrażając rzecz nieco inaczej -połowę obiadu powinny stanowić warzywa, jedną czwartą mięso lub ryba, a resztę – produkty zbożowe.

4. Ograniczaj kalorie z głową

Efektywne odchudzanie polega na tym, że organizm spala więcej kalorii, niż otrzymuje. Ale nie może spalać ich zbyt wiele, ponieważ wtedy czerpie energię z białka, a więc z redukcji mięśni. Jak ustalić właściwą dla siebie ilość kalorii?
Najlepiej skonsultować tę kwestię ze specjalistą: lekarzem lub dietetykiem.

Zapotrzebowanie na energię u każdego jest inne i zależy od wielu czynników: wieku, stanu zdrowia, aktywności fizycznej, rodzaju wykonywanej pracy itd. Wszystkie te zmienne należy uwzględnić przy ustalaniu indywidualnego planu żywienia.

Podsumowanie

Przestrzegając wypunktowanych powyżej zasad, zwiększysz swoje szanse na osiągnięcie szczupłej sylwetki w sposób bezpieczny dla twojego zdrowia. Pośpiech bywa zgubny, nie tylko w kwestii odchudzania.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE