Ile trzeba spacerować, aby schudnąć?

Ile trzeba spacerować, aby schudnąć?

Nie musisz wykonywać forsownych ćwiczeń, aby zrzucić parę kilo. Wystarczy, że będziesz odbywał/a regularne spacery. Jak długo powinny one trwać, by przyniosły efekt? I w jakim tempie najlepiej spacerować?

Aktywność fizyczna wspomaga dietę

Odchudzanie raczej nie wywołuje pozytywnych skojarzeń ze względu na wiążące się z nim trudności. Oznacza bowiem szereg wyrzeczeń i rygorystyczną samodyscyplinę, której nie każdy jest w stanie sprostać. Zwłaszcza osoby nieprzepadające za forsownymi ćwiczeniami, stanowiącymi – zdawałoby się – nieodłączną część odchudzania, mogą mieć z nim problem. I jakkolwiek trudno zaprzeczyć, że intensywna aktywność fizyczna w znacznym stopniu ułatwia pozbycie się zbędnych kilogramów, to jednak nie stanowi jedynej możliwej metody.

Alternatywą są np. długie i regularne spacery. W połączeniu ze zrównoważoną dietą pozwalają schudnąć w sposób może nie tak spektakularny jak wielogodzinne treningi siłowe, ale za to łatwo i bez wysiłku. Oczywiście spacer spacerowi nierówny, dlatego warto postawić pytanie, w jakim tempie i jak długo chodzić, by przyniosło to widoczne efekty.

Jakie korzyści dają codzienne spacery?

Jeśli chcesz zrzucić tylko parę kilogramów, odpowiednia dieta i spacery wystarczą. Aktywność fizyczna jest niezbędnym warunkiem utrzymania swojego ciała w zdrowiu i dobrej kondycji, zapobiega też nadmiernemu wzrostowi tkanki tłuszczowej. Poza tym przynosi szereg innych korzyści: dotlenia mózg, odpręża, stymuluje produkcję hormonów szczęścia, wyostrza koncentrację i pobudza kreatywność. Z psychologicznego punktu widzenia pozwala również oderwać się od codziennych trosk i ujrzeć niektóre problemy z innej perspektywy.

Część osób, którym ruch dobrze by zrobił, nie może sobie pozwolić na wyczerpujące treningi chociażby ze względu na ograniczenia czasowe czy stan zdrowia. Zawsze pozostają jednak regularne spacery, które ani nie wymagają kupna karnetu, ani nie wiążą się ze zbyt dużym wysiłkiem fizycznym.

Optymalny czas spaceru

Spacery nie wymagają żadnych przygotowań ani specjalnego obuwia (jak np. bieganie). Czasem wystarczy tylko zmienić niektóre swoje nawyki: wysiąść dwa przystanki wcześniej, zrezygnować z auta, wybrać dłuższą trasę w drodze do domu lub wykształcić w sobie nawyk wieczornego spacerowania po okolicy.
Aby spacery realnie przyczyniły się do spadku masy ciała, powinny być nie tylko regularne, ale i wystarczająco długo trwać. Trudno tu o uniwersalną regułę, która sprawdzałaby się u wszystkich. Stopień zużycia energii zależy od masy ciała i tempa marszu. Im więcej ważysz, tym więcej kalorii spalisz podczas spaceru.

Osoba dorosła, która idzie z prędkością 6,5 km/h, może spalić nawet 400 kcal w ciągu godziny! To jednak dość szybkie tempo, które nie każdy będzie potrafił sobie narzucić. Mniej wymagające jest liczenie kroków przy użyciu zainstalowanej w telefonie aplikacji. Dzięki pomiarowi liczby kroków wykonywanych każdego dnia aplikacja dostosuje trening do twoich potrzeb i możliwości.

2000 kroków równa się utracie 100 kalorii. 0,5 kg odpowiada w przybliżeniu 3500 kcal. Aby zrzucić pół kilograma w ciągu tygodnia, musisz więc przejść ok. 10000 kroków dziennie. Co istotne, jest to liczba łączna, obejmująca całodzienną aktywność. Wirtualny krokomierz stanowi dogodne narzędzie, pozwalające kontrolować liczbę spalanych kalorii i realizację wyznaczonych celów.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł zachęci cię do regularnych spacerów. To aktywność dostępna dla każdego, która daje wiele korzyści zdrowotnych. Czytelnikom szczególnie zainteresowanym tematem spacerowania polecamy lekturę książki Frédérica Grosa pt. Filozofia chodzenia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE