Idealny ekspres do kawy – na co warto zwrócić uwagę?

Idealny ekspres do kawy – na co warto zwrócić uwagę?

Chcąc ułatwić sobie przygotowanie pachnącego naparu, wiele osób kupuje ekspresy do kawy. Na co warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup?

Jaki ekspres wybrać?

W dzisiejszych czasach oferta ekspresów do kawy jest bardzo szeroka. Możemy wybierać spomiędzy tradycyjnych zaparzarek, ekspresów przelewowych oraz ekspresów ciśnieniowych. Nie da się ukryć, że to właśnie te ostatnie cieszą się największą popularnością. Czym wyróżnia się ekspres ciśnieniowy? Jest to urządzenie, w którym zagotowana woda dozowana jest pod ciśnieniem przy wykorzystaniu specjalnej pompy do pojemnika z kawą, a na koniec do filiżanki/szklanki. W ofertach producentów dostępne są obecnie zarówno ekspresy ręczne, które wymagają od nas samodzielnego zmielenia i nasypania doń kawy, jak i automatyczne wyposażone w młynek.

Moc i ciśnienie – istotne parametry

Wybierając ekspres ciśnieniowy, warto zwrócić uwagę na jego parametry, takie jak moc oraz ciśnienie.  Od mocy urządzenia zależy to, jak szybko będzie nagrzewało ono wodę, a więc i czas oczekiwania na kawę. Warto więc zwrócić uwagę na ten parametr. Standardowo, większość tańszych ekspresów ciśnieniowych ma moc, która wynosi około 1000 W. Na rynku znajdziemy jednak także urządzenia o mocy nawet 1500 W. Jeśli zależy nam na tym, by kawa przygotowywała się szybko, warto wybrać ekspres o nieco większej mocy.

Ciśnienie to również bardzo ważny parametr w przypadku tego rodzaju ekspresów do kawy.  Ciśnienie to siła, z jaką podgrzana woda będzie przepływała przez zmielone ziarna. Ma więc wpływ na aromat, smak oraz moc kawy, którą będziemy przyrządzać. Warto wybierać ekspresy ciśnieniowe, które mają ponad 9 barów. Właśnie tyle potrzeba bowiem do przyrządzenia naprawdę aromatycznego espresso. Przykłady takich urządzeń możemy znaleźć na stronie http://www.delonghi.com/pl-pl.

Praktyczne rozwiązanie – spieniacz do mleka

Przygotowywanie kawy przy użyciu ekspresu ciśnieniowego powinno być proste, szybkie i przyjemne. Decydując się na zakup takiego urządzenia, warto więc zwrócić uwagę na to, w jakie funkcje zostało wyposażone. Jedną z tych, które są bardzo przydatne, jest z całą pewnością spieniacz do mleka. Ekspresy ciśnieniowe, które takowy posiadają, pozwalają nam bowiem na tworzenie wielu różnych kaw, takich jak chociażby cappucino czy latte machiato. Warto sprawdzić, czy ekspres ciśnieniowy, który zamierzamy kupić, posiada spieniacz w formie dyszy, która nagrzewa i napowietrza wlane uprzednio do urządzenia mleko, czy też rozwiązanie znane jako tzw. cappuccinatore. W tym drugim przypadku urządzenie samo zasysa mleko poprzez rurkę włożoną do butelki lub kartonu.

Estetyka ma znaczenie

W wielu kuchniach ekspresy do kawy zajmują ważne miejsce. Z tego powodu warto zwrócić uwagę nie tylko na ich parametry, ale również estetykę. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się praktycznym, ale również dobrze wyglądającym urządzeniem. Warto stawiać na ekspresy ciśnieniowe, które wykonane są z solidnych i trwałych materiałów wysokiej jakości, takich jak np. stal nierdzewna. Są one nie tylko bezawaryjne, ale również prezentują się elegancko. Coraz większa liczba producentów oferuje również ekspresy do zabudowy. To dobre rozwiązanie dla osób, które wszystkie elementy swojej kuchni starają się zabudować po to, by stworzyć spójny wygląd kuchennej przestrzeni.

Podsumowując, ekspresy ciśnieniowe to najlepszy wybór z dostępnych na rynku urządzeń. Są nie tylko łatwe w obsłudze, ale również dają nam sporo możliwości. Aby jednak być zadowolonym z zakupu ekspresu ciśnieniowego, warto postawić na najwyższą jakość i sprawdzone rozwiązania.
 

A R T Y K U Ł  S P O N S O R O W A N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE