Historia jednej miłości

Historia jednej miłości

Miłość jest na pewno pewnym typem relacji pomiędzy ludźmi, który pociąga za sobą całą paletę przeróżnych zachowań. Miłość definiowana jako uczucie jest jednocześnie całym zbiorem uczuć: ekscytacji, zauroczenia, podniecenia, zazdrości, a nawet, w swoich skrajnych formach – obsesji czy nienawiści. Pewnym jest, że od początku istnienia człowieka miłość mu towarzyszy i skłania do czynienia rzeczy zarówno pięknych i szlachetnych, jak i tych z najciemniejszej strony ludzkiej egzystencji. Przez wieki wiele tęgich umysłów próbowało zdefiniować, określić i opisać tajemnicę ludzkiej miłości, jednakże w miłości nie teoria zdaje się być ważna, a praktyka.

Miłość jakich wiele

Każda miłość wydaje się być wyjątkowa dla osoby, która ją przeżywa. Jednakże poznając historię ludzkości, zagłębiając się w literaturę, przed oczami staje fakt, że miłosne historie nieustannie zataczają krąg i powtarzają się, będąc powodem łez, smutku i szczęścia. Nieważne z jakiego kręgu kulturowego wywodzi się ów kochający i kochana, nieważne jaką religię wyznaje. Uczucie pozostaje zawsze to samo. Niby wszystko już się wydarzyło, wszystko o miłości wiemy, wszystko jesteśmy w stanie przewidzieć, aż tu nagle… pojawia się ten ktoś i już nic nie jest takie, jak było wcześniej.

Święto miłości

Oczywistym jest, że to doniosłe uczucie jakim jest miłość doczekało się swojego patrona oraz dnia w kalendarzu. I choć osoba, która kocha, święto miłości przeżywa każdego dnia (statystyki mówią, że to nie luty, a grudzień jest miesiącem, kiedy najczęściej mówimy drugiej osobie słowa „kocham Cię”), to właśnie na dzień miłosnych tryumfów wybrany został 14 lutego. Z tą datą związana jest długa tradycja, której początków można upatrywać w starożytnym rzymskim święcie ku czci bogini Junony będącej patronką małżeństwa. Samo święto jednak wiązać trzeba z postacią świętego Walentego – średniowiecznego kapłana, który mimo cesarskiego zakazu, udzielał zakochanym sakramentu małżeństwa, za co zapłacił najwyższą karę i został stracony właśnie 14 lutego w drugiej połowie III wieku. Służba dla miłości, jaką sprawował kapłan Walenty, uczyniła go w tradycji patronem zakochanych i przez te wszystkie lata historia zachowała w pamięci i czci jego osobę.

Jedno święto – wiele zwyczajów

Miłość powoduje w człowieku takie zachowania, że całego siebie chce oddać w ręce kochanej osoby. Osobom, które kochamy, dajemy swój czas, zainteresowanie, ale także dajemy prezenty. To właśnie podarunki stały się emblematem święta miłości. Wedle tradycji, zachodni świat obdarowuje ukochane osoby przede wszystkim okolicznościowymi kartkami, czekoladkami w kształcie serca lub kwiatami. Jednakże zdarzają się nieco bardziej wyrafinowane podarunki, jak czerwona bielizna, którą obdarowują swoje ukochane Włosi, czy bardziej praktyczne prezenty – np. sprzęty AGD, będące walentynkowymi niespodziankami w Hiszpanii. W Walii zakochani przekazują sobie drewniane łyżeczki strojne w serduszka, kłódeczki i kluczyki. W Japonii natomiast obdarowywani czekoladkami są panowie, podobnie jest w Korei Południowej, gdzie panie wręczają prezenty, jednakże miesiąc później panowie muszą się zrewanżować prezentem przynajmniej dwa razy większym od tego, który dostali. W Wietnamie zaś zakochani chodzą ubrani w strój tego samego koloru. Nieco bardziej ekstrawaganckim zwyczajem obchodzenia święta zakochanych jest praktykowana w Malezji gra „Więźniowie miłości” polegająca na tym, że pary przykute są do siebie kajdankami i obserwowane przez tydzień. Para, która wytrzyma najdłużej, zdobywa nagrodę pieniężną. Natomiast Chiny czy Brazylia swoje święto miłości obchodzą w zupełnie innym terminie. Nieważna jednak jest data – ważne jest, by oddać cześć miłości i osobom, które kochamy.

Walentynki – odwieczny problem

Tradycji nie powinno się zmieniać, a zatem, żeby ją wypełnić, chcemy podarować coś ukochanej osobie i wtedy często pojawia się ów odwieczny problem – czym uszczęśliwić swoją drugą połówkę? Niejednokrotnie chcemy być oryginalni i nie zamierzamy ograniczać się do bukietu kwiatów, czekoladek, walentynkowej kartki i kolacji we dwoje. Chcemy podarować drugiej osobie coś wyjątkowego, coś, co będzie niejako obrazem uczucia do niej, a nawet coś, co może spełnić ciche marzenie tej jedynej ukochanej osoby. W chwili miłosnego zaćmienia z pomocą zawsze przyjdzie nam niezgłębiony – niczym miłość – Internet. Nietrudno tam o inspiracje walentynkowych podarunków i propozycje ciekawych pomysłów na prezent, choćby na takich stronach, jak katalogmarzen.pl. Warto wysilić się nieco, by sprawić ukochanej lub ukochanemu niezapomnianą przyjemność w ten wyjątkowy w roku dzień.

Nieważne czym z definicji miłość jest, nieważne ile razu historia zatoczyła krąg. Ważne, że wciąż człowiek potrafi kochać i jest zdolny do tego pięknego uczucia, którego święto powinno obchodzić się każdego dnia w roku.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE