Grzańce z wina – najlepsze na chłodne wieczory

Grzańce z wina – najlepsze na chłodne wieczory

Grzaniec to zdecydowanie coś więcej niż tylko gorące wino z odrobiną korzennych przypraw. To magia zimowych wieczorów pod kocem, ciepło miarowo rozchodzące się po całym ciele i przyjemne odprężenie. Jak przygotować wyśmienitego grzańca? Czy można użyć do tego białego wina?

Grzane trunki w różnych kulturach serwuje się od wieków

Stanowią bardzo przyjemny element wieczornych rytuałów i spotkań towarzyskich przy kominku. Rozgrzewają lepiej niż herbata, mają działanie odprężające, a do tego pomagają pokonać przeziębienie. Wino pobudza krążenie krwi, rozszerza naczynia krwionośne, poprawia przemianę materii i dostarcza mnóstwa antyoksydantów. Dodatek korzennych przypraw, takich jak cynamon, kardamon, imbir, goździki czy anyż sprawia poza tym, że grzaniec na winie prędko rozgoni pierwsze przejawy jesiennej i zimowej infekcji. Przedstawiamy najlepsze przepisy na grzane wino.

Najlepsze grzańce na czerwonym winie

Klasyczną wersja grzańca na winie to ta rodem z Galicji. Podaje się ją w większość restauracji i knajp. Z łatwością przygotujemy ją też w domu, ponieważ bazuje na dostępnych przyprawach korzennych. Przy okazji samodzielnie wybieramy wino, którym chcemy się później raczyć. Najbardziej pasuje tu półsłodkie lub półwytrawne, oczywiście czerwone.

Butelkę rzeczonego wina wlewamy w całości do rondla i stawiamy na niedużym ogniu. Do podgrzewanego powoli alkoholu dodajemy przyprawy – laskę cynamonu, kilka sztuk goździków, pokrojony w plasterki kawałek imbiru, startą świeżo gałkę muszkatołową, a także plastry pomarańczy. Wina z przyprawami nie zagotowujemy, lecz doprowadzamy do temperatury maksimum 80 st. C. Na koniec możemy dodać miód, zwłaszcza jeśli wcześniej wybraliśmy wino półwytrawne.

Ten tradycyjny przepis można oczywiście wzbogacać i modyfikować. Grzańca galicyjskiego zamienimy we francuskiego, jeśli zamiast miodu dodamy brązowego cukru, a do wcześniej wymienionych przypraw dorzucimy także ziarenka czarnego pieprzu i kardamonu oraz gwiazdkę anyżu. Pomarańczę zaś łączymy z dodatkowymi plastrami cytryny. Przed podaniem napój można przefiltrować lub odłowić z niego kawałki przypraw.

Do grzańca na winie nadają się też inne dodatki, takie jak chili, ziele angielskie, mandarynki, grejpfruty, maliny. Do ich wzbogacania możemy wykorzystywać też syropy owocowe lub korzenne.

Syrop korzenny do wina – jak zrobić?

Przygotowanie syropu korzennego, którego użyjemy później nie tylko do wina, ale także do innych alkoholi czy herbaty, jest bardzo proste. Ulubione korzenne przyprawy w towarzystwie skórki pomarańczy i plasterków imbiru należy umieścić w rondlu z wodą i przygotować jak napar. Następnie dodać odpowiednią ilość cukru oraz miodu, gotować aż do rozpuszczenia i odstawić na dobę. Gdy syrop przejdzie aromatem przypraw, odcedzamy go i zamykamy w butelce.

Grzaniec na białym winie

Białe grzane wino jest lżejsze od czerwonego, bardziej orzeźwiające i otwiera pole do eksperymentów. Do jego przyrządzenia, oprócz wymienionych wcześniej dodatków, wyśmienicie nadają się także wanilia i rodzynki oraz sok pomarańczowy.

Jak podawać grzańce?

Grzane wino podaje się zwykle w kamionkowych lub glinianych, pękatych kubkach z uszkiem. To one bowiem najlepiej trzymają ciepło naszego rozgrzewającego napoju. Niektóre dostępne są w zestawach z dzbankiem na podgrzewaczu. Ceramiczne naczynia do grzańców bywają zresztą bardzo pięknie zdobione i sprawiają, że delektowanie się trunkiem jest jeszcze przyjemniejsze. Grzańca można też popijać ze szklanych kubków żaroodpornych z uszkiem i na niskiej nóżce.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE