Gruszki – źródło zdrowia i urody

Gruszki – źródło zdrowia i urody

Gruszki to owoce znane niemal od zawsze. Na terenie Włoch naukowcy odkryli zasuszone pozostałości tych smacznych owoców pochodzące jeszcze z czasów epoki kamienia. W swojej lirycznej twórczości, wspominał też o nich sam Homer. W uprawie gruszek lubowali się też starożytni władcy rzymscy. Do Polski gruszka przywędrowała jednak najprawdopodobniej dopiero na przełomie XVI i XVII wieku z Francji i do dziś jest u nas jednym z najpopularniejszych owoców. I słusznie. Dlaczego?

Co znajdziemy w gruszkach?

Gruszki są bogate w cenne dla organizmu substancje odżywcze. Znajdziemy w nich witaminy: korzystną dla wzroku A, cenne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego witaminy z grupy B, nieocenioną witaminę C oraz ważną dla kondycji skóry i włosów, a także dla utrzymania prawidłowego poziomu „dobrego” cholesterolu, tak zwaną „witaminę PP”. Poza tym, te pyszne owoce są też skarbnicą potasu. Oprócz niego, w gruszkach znajdziemy też magnez, fosfor, żelazo, wapń, miedź, jod, sód i bor. Gruszki to również bogate źródło cennego dla organizmu błonnika. Poza tym, występują w nich tzw. polifenole, czyli naturalne antyoksydanty neutralizujące groźne ataki wolnych rodników na organizm, które tym, samym, chronią go przed wieloma chorobami oraz przedwczesnym starzeniem się skóry.

Gruszka lekiem na…

…niemal wszystkie dolegliwości! Jak udowodnili holenderscy naukowcy, częste spożywanie tych owoców pomoże nam aż o połowę zmniejszyć ryzyko wystąpienia tzw. apopleksji, czyli po prostu udaru mózgu. Poza tym, jedzenie gruszek poleca się osobom, u których występują stany zapalne układu pokarmowego, a także zaparcia – gruszki mają bowiem właściwości pobudzające trawienie. Ponadto, te jesienne owoce pomogą przy zapaleniu dróg moczowych i podczas kamicy nerkowej. Mogą także posłużyć jako wspomaganie profilaktyki chorób gruczołu krokowego u mężczyzn. Niektórzy sądzą również, że gruszki mają działanie przeciwgorączkowe. Ze względu na cenne właściwości, po gruszki, a szczególnie po wyciśnięty z nich sok, powinny też sięgać osoby cierpiące na nadciśnienie. Sok wykazuje bowiem właściwości obniżające ciśnienie krwi.

Gruszka jako kosmetyk

Jeśli mamy problem ze świeżymi ranami lub wrzodami, warto wykorzystać odkażające właściwości gruszek i na chore miejsca zastosować okład z naparu z gruszki. Poza tym, preparaty z gruszką w składzie, a także gruszkowe maseczki, świetnie poradzą sobie w walce z trądzikiem. Wyciąg z gruszki ukoi bowiem stany zapalne na twarzy i zapobiegnie powstawaniu nowych wykwitów. Poza tym, kremy z gruszką w składzie świetnie nawilżą i odżywią zmęczoną i przesuszoną skórę. Dzięki cennym właściwościom, gruszki sprawdzą się też w walce o piękne i zdrowe włosy, a zawarte w nich witaminy z grupy B wzmocnią paznokcie i przyśpieszą ich wzrost.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE