Gorąca kąpiel – jak wpływa na zdrowie i wygląd

Gorąca kąpiel – jak wpływa na zdrowie i wygląd

Wanna pełna parującej, pachnącej wody kusi nas niemal codziennie, gdy tylko na dworze zaczyna panować ziąb. Prysznice i kąpiele w gorącej wodzie mają jednak swoich amatorów nawet poza sezonem jesienno-zimowym. Okazuje się, że ich rozgrzewające działanie to niejedyna korzyść, jaką ze sobą niosą.

Rozgrzewająca kąpiel, a nawet krótki, ale gorący prysznic pomogą nam skutecznie zapomnieć o tym, jak bardzo zmarzliśmy mijającego dnia.

Wielu uważa również, że godzina spędzona w kąpieli o temperaturze 40 st. C to najlepszy sposób na relaks po pracy i przed snem. O właściwościach gorących ablucji powinni wiedzieć również sportowcy, pacjenci z bólami reumatycznymi czy osoby na diecie redukcyjnej.

Gorące kąpiele dla zdrowia i urody

Moc gorącej wody najbardziej docenimy po treningu i pracy fizycznej. Wysoka temperatura kąpieli poszerza naczynia krwionośne, dając ujście kwasowi mlekowemu, który zamiast kumulować się w mięśniach, wędruje do wątroby. W efekcie mięśnie są bardziej zrelaksowane i zmniejsza się ryzyko zakwasów nazajutrz.

O gorącej kąpieli nie bez przyczyny marzymy również, gdy za nami dzień pełen napięć i przeżyć.
Zestresowane, spięte ciało doskonale rozluźnia się w wannie pełnej ciepłej, odprężającej wody z dodatkiem pachnącego płynu, soli lub olejków eterycznych. Z takiej kąpieli wychodzimy rozluźnieni i oczyszczeni ze złych emocji. Ale nie tylko z nich – gorąca woda ułatwia także usunięcie z organizmu toksyn, poszerza naczynia limfatyczne, otwiera pory skóry.

Z dobrodziejstw gorących kąpieli powinny korzystać osoby borykające się z przewlekłym bólem, zwłaszcza z bólem stawów. Pod wpływem gorąca oddziałującego na skórę i naczynia krwionośne, układ ruchu staje się lepiej ukrwiony, zmniejsza się sztywność stawów i mięśni, co ma działanie łagodzące i przeciwbólowe.

Jak nietrudno się domyślić, gorący prysznic lub wylegiwanie się w parującej kąpieli mogą sprzyjać również kształtowaniu sylwetki. Gorąca kąpiel pomoże nam spalić dodatkowe kalorie, przyspieszy metabolizm i pracę układu krążenia. Dodatkowo, podwyższona temperatura ciała sprawia, że obniża się poziom cukru we krwi i spada apetyt na słodkości.

Kąpanie się w gorącej wodzie – przeciwwskazania

Już nieznaczny wzrost temperatury ciała powoduje, że nasze serce zaczyna pracować szybciej. W przypadku zdrowych osób ma to oczywiście wiele plusów, jednak jeśli cierpimy na nadciśnienie lub mamy problem z krzepliwością krwi czy chorujemy na serce, powinniśmy raczej unikać długich, gorących kąpieli. W trakcie mogą pojawić się duszności i zawroty głowy, a nawet istnieje ryzyko utraty przytomności.

Gorące kąpiele nie są zalecane ponadto kobietom w ciąży, gdyż mogą doprowadzić do krwotoku i poronienia czy spowodować poważne problemy ze stanem łożyska.

Częste przesiadywanie w bardzo ciepłej wodzie nie służy jednak przede wszystkim skórze. Dlatego gorące kąpiele nie powinny być zbyt częstym rytuałem. Gorąca woda wysusza skórę, a u wrażliwców może powodować nieprzyjemne podrażnienie.

Z drugiej strony, rozpulchniona skóra lepiej przyjmuje substancje aktywne zawarte w użytych do kąpieli dodatkach (pochodzące np. z soli kąpielowych, olejków eterycznych, naparów ziołowych). Lepiej wchłania też kosmetyki, które zafundujemy jej niedługo po wyjściu z wody.

Rozwiązaniem jest więc umiar i odpowiednia pielęgnacja skóry po kąpieli w gorącej wodzie. Wykluczyć gorące kąpiele powinny natomiast osoby ze skórą naczynkową i dotkniętą takimi chorobami, jak atopowe zapalenie skóry, w przebiegu których kąpiele powinny trwać stosunkowo krótko i mieć ciepłotę zbliżoną do temperatury ciała.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE