Gofrownica – idealne gofry w domu

Gofrownica – idealne gofry w domu

Gofry kojarzą nam się z wyjściem na miasto lub wyjazdem nad polskie morze. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten prosty w przygotowaniu przysmak mieć pod ręką także w domu. Samodzielny wypiek gofrów umożliwi nam gofrownica. Na rynku jest ich wiele, różnią się parametrami technicznymi czy kształtem płytek.

Domowe gofry – jak zrobić?

W przygotowaniu gofry są bardzo podobne do naleśników. Ciasto robi się z mąki, jajek, mleka lub wody, tłuszczu, szczypty soli i z opcjonalnym dodatkiem cukru. Gofrownica pozwala jednak przyrządzić z takiego ciasta zupełnie inny rodzaj wypieku. Dobre gofry powinny być odpowiednio wypieczone i chrupiące. Nie mogą mięknąć zaraz po wyjęciu ze sprzętu lub położeniu na wierzchu bitej śmietany.

Co ciekawe, chrupkość i trwałość gofra zależy nie tylko od użytych składników i ich proporcji, ale w dużej mierze także od parametrów gofrownicy.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę przy zakupie gofrownicy?

Na rynku mamy do wyboru gofrownice przemysłowe, potrzebne, jeśli zamierzamy otworzyć budkę z goframi i jesteśmy gotowi na hurtowy wypiek. W sklepach z RTV i AGD znajdziemy jednak przede wszystkim gofrownice, które posłużą nam w domowych warunkach. Takie gofrownice kupimy już od 40-50 zł, ale ceny często oscylują też wokół kwot 200-400 zł.

Podstawowa gofrownica jest wyposażona w prostokątne płytki, na które wlewa się ciasto. Dzięki głębokiej kratce, przyjmuje ono odpowiedni kształt. Głębokość kratki może się różnić w zależności od sprzętu. Najlepiej wybrać taki, w którym kratka jest głębsza, inaczej uzyskamy gofry zbyt płaskie, o nieodpowiedniej strukturze. Wpłynie to nie tylko na smak gofrów.
Głębokie wcięcia w waflach pozwalają umieścić w nich ulubione dodatki, dokładnie je rozprowadzić i w ten sposób przygotować deser lub śniadanie o naprawdę niebiańskich walorach.

Kratka i wielkość lub kształt płytek to cechy, które od razu rzucają się w oczy podczas przeglądania kolejnych gofrownic. Jednak ważniejsze są parametry sprzętu, które mają wpływ na wygodę użytkowania oraz smak i wypieczenie gofrów.

Najistotniejszym jest moc urządzenia. Gofrownice o mocy niższej niż 800-1000 W nagrzewają się długo, mogą wypiekać nierównomiernie i nie dawać takiego stopnia chrupkości, na jakim nam zależy. Im wyższa moc gofrownicy, tym wygodniejsze i szybsze użytkowanie, a jednocześnie lepsze gofry.

Kolejny istotny czynnik przy wyborze sprzętu do pieczenia gofrów to rodzaj płytek, jakie znajdują się wewnątrz. Kratka powinna być wykończona powłoką nieprzywierającą, dzięki czemu gotowe gofry wystarczy podważyć drewnianą łopatką, by wyjąć je bez problemu. Powłoka nieprzywierająca z teflonu lub ceramiczna ułatwia także czyszczenie sprzętu i sprawia, że na płytce nie zostaje zbyt wiele resztek, które później trudno zdrapać.

Ci, którym zależy na wyjątkowej łatwości czyszczenia, mogą wybrać sprzęt z wyjmowanymi płytkami. A żeby gofry nie przywierały w ogóle, w cieście powinien znaleźć się dodatek tłuszczu, co sprawi, że wyjątkowo łatwo odejdą od płytek, pomimo wgłębień.

Wyjmowane płytki to również domena sprzętów wielofunkcyjnych, które oprócz kratki do gofrów posiadają wymienną płytkę do sandwichów lub babeczek.

Bezpieczeństwo użytkowania gofrownicy

Wysokiej jakości sprzęty nagrzewają się bardzo szybko i pozwalają na udany wypiek, a ich konstrukcja i technologia zapobiegają nadmiernemu nagrzewaniu się obudowy. To ważny parametr, zwłaszcza jeśli gofrownicę kupujemy z myślą o dzieciach i mamy zamiar włączyć je w przygotowywanie posiłków. Korzystanie z gofrownicy jest też łatwiejsze, gdy posiada ona gumowe stopki.

Poza tym wiele modeli oferuje nam inne udogodnienia, np. system nalewania ciasta czy miarkę. Dodatkiem, na który z pewnością warto zwrócić uwagę jest termostat. Pozwala on na wyregulowanie temperatury grzania podczas pieczenia. Tę funkcję posiada obecnie większość dobrej jakości gofrownic.

Design i kształt gofrów

Gofrownice posiadają płytki o różnych ciekawych kształtach, choć te najczęściej wybierane mają formę prostokątów. Niemniej, w ofercie znajdziemy serduszka, trójkąty, motywy z bajek czy filmów. Są to na pewno atrakcyjne propozycje dla dzieci, jednak przy zakupie sprzętu z takim wyposażeniem, możemy nie zwrócić uwagi na jego moc, a zdecydowanie powinniśmy.

Również design gofrownic powinien mieć mniejsze znaczenie, jeśli nie idzie w parze z odpowiednio wysoką mocą i funkcjonalnością urządzenia. Wybierając dostatecznie mocną gofrownicę, nie musimy też zwracać uwagi na to, ile gofrów można upiec za jednym zamachem, gdyż wypiek dwóch gofrów zajmuje niewiele czasu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *