Fitness czy siłownia? Oto jest pytanie

Fitness czy siłownia? Oto jest pytanie

Decydując się na stałe uprawianie sportu, czasem zdarza się nam zastanawiać, czy lepszym wyborem dla nas będzie fitness czy też siłownia. Być może niektórzy z nas łączą też oba te sposoby dbania o sylwetkę. Jeśli chcemy zacząć ćwiczyć, a nie wiemy co wybrać, powinniśmy zastanowić się nad tym, na jakich efektach bardziej nam zależy.

Coś dla ciała, coś dla ducha

Z jednej strony, jeśli chcemy spalić zbędny tłuszcz, zwykle trenerzy polecają korzystanie z zajęć fitness, które zawierają w sobie elementy choreografii, pomagają spalać kalorie i, co najważniejsze dla laików, są prowadzone przez trenerów, po których mamy tylko powtarzać prezentowane układy. Jeśli mowa o siłowni, dzięki ćwiczeniom na przyrządach możemy głównie rzeźbić mięśnie, chociaż oczywiście w sali ćwiczeń znajdziemy także typową „strefę kardio”, gdzie również wykonamy ćwiczenia aerobowe, które pozwolą nam spalić zbędne kalorie (np., rower stacjonarny, orbitrek, stepper).

Oprócz jednak efektów czysto fizycznych, wydaje się również, że ćwiczenia na siłowni stwarzają lepsze warunki do swoistego „resetu myśli”. Podczas ćwiczeń fitness, które odbywają się w głośnej atmosferze i towarzystwie innych, trudniej jest skupić myśli, psychicznie odpocząć, znaleźć intymną chwilę dla siebie. Taki czas przeznaczony jedynie na kontakt ze sobą i na przekraczanie swoich fizycznych możliwości zapewnia właśnie siłownia. Z drugiej jednak strony, to na sali fitness możemy w radosny i aktywny, połączony z muzyką sposób odreagować trudy dnia. Za tym, aby wybrać fitness często przemawia także zupełnie irracjonalny lęk przed pójściem na siłownię. Dlaczego się pojawia? Czego tak naprawdę się boimy?

Strachy na lachy, czyli nie taka siłownia straszna jak ją malują

Często zdarza się, że przed pójściem na siłownię powstrzymuje nas strach. Czego się boimy? Tego, że nie wiemy jak poprawnie korzystać z przyrządów, że nie wyglądamy jak „modelowi” bywalcy siłowni, że będą się na nas gapić, że nie mamy kondycji na siłownię, że się ośmieszymy i… miliona innych rzeczy. Na wstępie więc należy zaznaczyć, że takie obawy przed pójściem na siłownię są raczej normalne i dotykają większości nowicjuszy, którzy trening zacząć „chcieliby, ale się boją”.

Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że nawet osoby o idealnie wypracowanych sylwetkach zaczynały w dokładnie tym samym położeniu, w którym jesteśmy obecnie i przestaniemy się przejmować ewentualną oceną innych, jesteśmy już w połowie drogi do rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni. Zanim tam pójdziemy, warto też dowiedzieć się, z jakich przyrządów możemy korzystać i jak to robić. W tym celu możemy przeszukać Internet oraz wsłuchać się w potrzeby swojego ciała. Zastanówmy się – na ćwiczeniach jakich partii konkretnie nam zależy, czy chcemy ćwiczyć na przyrządach, czy może wystarczą nam same hantle. Jeśli na temat ewentualnych treningów nie wiemy naprawdę nic, nie ma powodu do tego, aby się wstydzić. Warto po prostu poprosić o pomoc trenera obecnego na siłowni lub wykupić trening personalny, który powinien nam pomóc „odnaleźć się” na siłowni.

Pamiętajmy: odpowiedź na pytanie – zajęcia fitness czy też trening na siłowni? – to kwestia indywidualna. Wszystko zależy od naszych własnych preferencji, samopoczucia i efektu, jaki chcemy uzyskać podczas treningów.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE