Farby ceramiczne – czym są i gdzie warto je stosować?

Farby ceramiczne – czym są i gdzie warto je stosować?

Czym się charakteryzują farby ceramiczne i na jakich powierzchniach szczególnie warto je stosować? Różnorodność preparatów do wykańczania i dekoracji wnętrz pozwala na dopasowanie produktu zarówno do naszych upodobań czy gustu, jak i konkretnych potrzeb. Jednak szerokie spektrum możliwości nie zawsze oznacza łatwiejszy wybór. Wiele osób nie wie, czym różnią się od siebie dane produkty i gdzie najlepiej je stosować. Jednym z nich są bez wątpienia farby ceramiczne, o których z pewnością słyszeliśmy w reklamie, ale dla niektórych wciąż będące prawdziwą tajemnicą.

Czym wyróżniają się farby ceramiczne?

Farby ceramiczne to nowoczesne produkty, przeznaczone do malowania wnętrz. Ich cechą charakterystyczną jest specyficzny skład, opierający się na komponentach ceramicznych, żywicach oraz pigmentach, a jednocześnie zapewniający ich niecodzienne właściwości. Ceramiczne farby Magnat na castorama.pl są bowiem bardzo odporne na szorowanie, natomiast usuwanie zabrudzeń z pomalowanych nią powierzchni jest wyjątkowo łatwe.

12-farby-ceramiczne-–-czym-sa-i-gdzie-warto-je-stosowac_1

Farby ceramiczne zabezpieczają ścianę przed wnikaniem w nią zanieczyszczeń, tym samym umożliwiając szybkie i bezproblemowe usuwanie śladów po napojach czy kredkach. Co więcej, powierzchnie pokryte farbą ceramiczną, nawet wielokrotnie zmywane i czyszczone, nie odbarwiają się i nie noszą śladów szorowania. Wśród zalet tego typu preparatów wymienia się także odporność na środki dezynfekujące, wysoką wydajność i dobre krycie. Nie sposób też nie wspomnieć, że są one dostępne w wielu rozmaitych kolorach i odcieniach.

Produkt bez wad?

Oczywiście, jak każdy produkt, również farby ceramiczne mają pewne wady. Choć jest ich niewiele, warto wiedzieć, że pełnię swoich właściwości osiągają dopiero po blisko miesiącu od zakończenia malowania. Ponadto, w przypadku powierzchni chropowatych, możliwości zmywania z nich plam czy zabrudzeń mogą być nieco ograniczone.

Gdzie stosować farby ceramiczne?

Farby ceramiczne wyróżniają się naprawdę wszechstronnym zastosowaniem. Ze względu na swoje właściwości plamoodporne polecane będą zwłaszcza do pokrywania ścian w miejscach szczególnie narażonych na powstawanie zabrudzeń, czyli korytarzach, holach, przedpokojach oraz, naturalnie, w pokojach dziecięcych. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by sięgnąć po nie także urządzając pomieszczenia mieszkalne, w tym salon, sypialnię, jadalnię czy kuchnię.

12-farby-ceramiczne-–-czym-sa-i-gdzie-warto-je-stosowac_3.jpg

Farby ceramiczne sprawdzą się podczas malowania różnego rodzaju powierzchni. Możemy ich używać nie tylko na powierzchniach cementowych, gipsowych czy gipsowo-kartonowych, ale również ceglanych, drewnianych, wykonanych z materiałów drewnopochodnych oraz pokrytych tapetą z włókna szklanego.

Jak malować ściany farbą ceramiczną?

Przed rozpoczęciem malowania musimy zadbać o odpowiednie przygotowanie podłoża – powinno zostać ono oczyszczone, odpylone, odtłuszczone, osuszone i zagruntowane. Na kolejnym etapie możemy już przystąpić do malowania – farba ceramiczna jest bowiem gotowa do użytku, więc nie trzeba jej rozcieńczać ani mieszać z innymi preparatami. Malowane powierzchnie najlepiej pokryć farbą dwiema warstwami, w odstępie co najmniej dwóch godzin.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE