Farbowanie włosów na blond – jak zrobić to dobrze?

Farbowanie włosów na blond – jak zrobić to dobrze?

Nawet naturalne szatynki mogą marzyć o zmianie koloru włosów na blond. Blond ma też mnóstwo intrygujących odcieni, od chłodnych, platynowych, po słoneczne i miodowe. Każdą blondynkę kusi czasem, by poeksperymentować.

Farbowanie na blond – w domu czy w salonie?

Domowa koloryzacja jest tańsza, ale nieco nieprzewidywalna. Może zakończyć się fiaskiem szczególnie, gdy nie mamy doświadczenia w farbowaniu. Zmiana koloru na blond jest pod tym względem wyjątkowo ryzykowna. Wizyta w salonie fryzjerskim wydaje się obowiązkowa, jeśli pragniemy odmienić kolor o kilka odcieni, na przykład z brązu przejść do jasnego blondu. Takiego zabiegu nie przeprowadzimy od ręki.

Bezpieczna zmiana koloru zakłada przeskok o 2, maksymalnie 3 tony. W niektórych przypadkach może się okazać, że uzyskanie finalnego, upragnionego tonu możliwe będzie dopiero po kilku wizytach.

Wybór koloru i refleksu

Profesjonalista pomoże nam również dobrać kolor farby z palety, doradzi jaki poziom koloru i refleksu będzie dla nas najbardziej korzystny.
Jeśli jednak decydujemy się na samodzielne farbowanie, pamiętajmy, że przy wyborze farby liczy się nie tylko numer koloru (blondy zaczynają się od 6 wzwyż, przy czym 6 to ciemny blond, a 10 – bardzo, bardzo jasny), ale też poziom refleksu, czyli cyfry po przecinku. Na przykład 8.6 oznacza jasny blond z wiśniowym, chłodnym refleksem, natomiast 9.03 to bardzo jasny blond ze złocistym refleksem o mniejszej intensywności.

Jak zneutralizować żółte tony?

Żółte odcienie to zwykle bardzo nielubiany efekt uzyskiwany przy farbowaniu na blond. Niestety jest też bardzo częsty. Jeśli chcemy pozbyć się żółtych, rudych czy marchewkowych tonów, tuż po koloryzacji warto użyć tonera. Toner utrzyma się na włosach do kilkunastu myć, ale sytuację możemy podreperować specjalnym szamponem do włosów blond, znoszącym żółte odcienie.
Zawiera on dodatek fioletowego pigmentu, który widocznie ochładza odcień i neutralizuje niechciane tony. Tonerem możemy również odświeżyć włosy pomiędzy kolejnymi farbowaniami. Zabieg ten wyrówna i ochłodzi odcień, a także odżywi i ochroni włosy.

Wrażliwa skóra, wrażliwe włosy

Podczas farbowania, a zwłaszcza rozjaśniania, zadbajmy o skórę głowy. Aby uniknąć reakcji alergicznej i podrażnienia skalpu, przed koloryzacją warto wetrzeć w głowę specjalny olejek ochronny lub łyżkę stołową dowolnego oleju czy oliwki dla dzieci. Z kolei z myślą o włosach warto sięgnąć po kosmetyk z systemem plex, który ochroni strukturę włosa przed zniszczeniem.

Na co zwrócić uwagę podczas farbowania?

Farbując włosy samodzielnie, koniecznie trzymajmy się instrukcji i czasów podanych na opakowaniu. W przypadku blondu często kusi, żeby farbę potrzymać na włosach trochę dłużej dla uzyskania lepszego efektu. Niestety, skutek może być zgoła odmienny – w postaci zniszczonych i spalonych włosów.

Jeśli koloryzację mamy zamiar przeprowadzić w domu, musimy zapomnieć o użyciu szamponu zaraz po zabiegu. Wówczas łuski nie są jeszcze zamknięte i umycie włosów sprawi, że pigment wypłucze się z ich rdzeni. Jest to bardzo niepożądana sytuacja, bowiem efekt będzie nijaki, a włosy i tak pozostaną obciążone farbowaniem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *