Ekologiczne tabletki do zmywarki – jak je zrobić?

Ekologiczne tabletki do zmywarki – jak je zrobić?

Małe, kolorowe i pachnące tabletki do zmywarek skutecznie czyszczą naczynia i pozostawiają na nich nienaganny połysk. Działanie to zawdzięczają oczywiście składowi.

Chemikalia w tabletce

Główną częścią w większości sklepowych tabletek są fosforany. Brzmi dość niewinnie, ale trzeba nam wiedzieć, że substancje te w ogromnym stopniu odpowiadają za skażenie wód na świecie, niszcząc w nich życie. Są także potencjalnie niebezpieczne dla człowieka. Oprócz tego w klasycznych tabletkach do zmywarek znajdują się bardzo podobne do fosforanów polikarboksylany, a także chemiczne środki powierzchniowo czynne i kompozycje zapachowe.

Toksyczne chemikalia z tabletek trafiają jednak nie tylko do środowiska, ale również na nasz stół. Tak znacznej ilości chemii nie da się całkowicie usunąć z mytych naczyń, dlatego pewna ich część zostaje na szklankach i talerzach, wraz z zapachem i połyskiem, które tak nas zachwycają.

Ekoalternatywa

W drogeriach ekologicznych, a ostatnio nawet w supermarketach można znaleźć już ekologiczne tabletki do zmywarek. Takowe można również przygotować w domu z prostych składników, takich jak sól, soda oczyszczona czy boraks.

Boraks to podstawa domowych tabletek. Jego zadaniem jest zmiękczenie wody. Boraks ma też dobre działanie czyszczące i odkażające. Soda oczyszczona lub kalcynowana mają właściwości ścierające i wybielające – również warto je dodać. Na początku łączymy więc dwie szklanki boraksu z jedną szklanką sody. Możemy dodać do nich inne składniki wzmacniające efekt, odkażające i nabłyszczające, np. sól kuchenną, nadwęglan sodu (po pół szklanki z każdego), kwasek cytrynowy czy ocet. Polecane są też olejki eteryczne, w szczególności miętowy i cytrynowy.

Wszystkie składniki mieszamy ze sobą i przechowujemy w suchym miejscu. Na każde mycie zużywamy jedną kopiastą łyżkę przygotowanego proszku, który rozsypujemy na dnie zmywarki. Jeśli zamiast rozsypywania, wolimy umieszczać tabletkę w podajniku, do całości wystarczy dodać szklankę wody, a powstały preparat wyłożyć do pojemników na lód.

Proporcje składników można zmieniać w zależności od efektów.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Doniczki Na Zioła: praktyczna ozdoba Twojego domu
Kran łazienkowy: jaki jest Ci właściwie potrzebny?
Meble Do Kuchni: dobierz odpowiednie
Trawnik Z Rolki: dlaczego warto go wybrać
Krzesła: jakie wybrać do wnętrza?
Włamania I Kradzieże: jak im zapobiegać?