Dziecko u dentysty – jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Dziecko u dentysty – jak się przygotować do pierwszej wizyty?

Aby każdorazowa wizyta dziecka u stomatologa przebiegała bezstresowo, warto zapoczątkować kontrole stomatologiczne w bardzo młodym wieku. Specjaliści zalecają, by pierwsza z nich miała miejsce do ukończenia przez dziecko 18 miesięcy. Dzięki temu maluch będzie mógł oswoić się z gabinetem stomatologicznym.

Idziemy do dentysty, czyli gdzie?

Przed zaplanowaną wizytą u stomatologa musimy oczywiście poinformować malucha o tym, gdzie się udajemy i w jakim celu. Stomatolog ma obejrzeć ząbki, sprawdzić czy są zdrowe i porozmawiać z nami o higienie jamy ustnej. Przygotowując się do pierwszej wizyty, możemy sięgnąć po literaturę dziecięcą – w wielu popularnych seriach znajdziemy część, w której ulubiony bohater idzie do dentysty. W książeczkach poruszających ten temat opisane są (zwykle w przystępny i zabawny sposób) urządzenia oraz akcesoria dentystyczne, które dziecko u dentysty zobaczy później na żywo. Sami również możemy mu o nich opowiedzieć.

Warto wspomnieć przede wszystkim o wysokiej lampie, która świeci bardzo jasnym światłem oraz o fotelu, który przesuwa się w górę i w dół. Jeśli wszystko to przedstawimy maluchowi z odpowiednio pozytywnym nastawieniem, wizyta u stomatologa może stać się ciekawą przygodą i fascynującym przeżyciem.

Jak wybrać gabinet dentystyczny?

Wybór gabinetu dentystycznego, do którego zabierzemy swoje dziecko, nie może być przypadkowy. Najlepiej udać się do takiej placówki, w której dzieci od wejścia są mile widziane. Świadczy o tym chociażby dostępność kącika zabaw czy możliwość zakupu specjalnych, kolorowych akcesoriów (np. past czy pojemników na szczoteczki). Kluczowe znaczenie ma też podejście samego lekarza. Małego pacjenta powinien traktować serdecznie i wyjątkowo, a na wstępnie opowiedzieć mu o tym, co ma zamiar zrobić i do czego służą używane przez niego narzędzia. Mile widziane będą też pochwały i nagrody, np. w formie naklejek.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE