Do jakich dań najlepiej sprawdzi się mięso z dzika?

Do jakich dań najlepiej sprawdzi się mięso z dzika?

Dania wykorzystujące mięso z dzika były bardzo popularne w kuchni staropolskiej. Obecnie można spotkać je rzadziej, chociaż wiele osób przyrządza je nawet w domach. Koneserzy dziczyzny doceniają przede wszystkim charakterystyczny smak, którego nie da się niczym zastąpić. Zastawiasz się, do jakich potraw będzie idealne mięso z dzika? Sprawdź kilka cennych wskazówek.

Dziczyzna – co wyróżnia to mięso?

Mięso z dzika pochodzi ze zwierzyny, która naturalnie występuje w lasach. Myśliwi odławiają ją o konkretnej porze roku. Prawdziwi smakosze kuchni doceniają dziczyznę głównie ze względu na:

  • charakterystyczny smak mięsa,
  • intensywny aromat.

Specjaliści zajmujący się przetwórstwem mięsnym, z takich firm jak Tołłoczko, zauważają, że dziczyzna to trzon polskiej kuchni. Mięso z dzika ma natomiast najlepszą strukturę i jest zarazem najsmaczniejsze, kiedy zwierzę upolowane zostało w miesiącach jesiennych lub też na początku sezonu zimowego. Swój smak oraz zapach zawdzięcza głównie odpowiedniej diecie wiosenno-letniej zwierzęcia. Odżywia się ono produktami naturalnymi i świeżymi. Dieta bogata jest nie tylko w roślinność leśną, ale również orzechy, żołędzie czy grzyby.

Najlepsze potrawy przyrządzane z dziczyzny

Mięso z dzika uznaje się za specjał polskiej kuchni. Dziczyznę można przygotować jednak na wiele różnych sposobów. Często wykorzystuje się ją do stworzenia najróżniejszych dań. Jednym z nich jest pieczeń po myśliwsku, z młodymi ziemniaczkami i pysznym sosem. Ponadto cenionymi przepisami, w których główną rolę odgrywa to zwierzę, są również te na gulasz, szynkę, stek czy żeberka.

Niezależnie od wybranego dania, kluczową rolę ogrywa przygotowanie samego mięsa do późniejszego spożycia. Proces ten nie należy do skomplikowanych, jednak w dużej mierze wpływa na doznania smakowe. Dziczyzna może zostać poddana pieczeniu w piekarniku, smażeniu, duszeniu oraz gotowaniu. Bardzo ważny jest również sam czas obróbki. Ten jest dłuższy niż w przypadku drobiu czy mięsa wieprzowego. Zależy jednak od wagi i wielkości kawałka mięsa.

Dziczyzna nie potrzebuje dużej ilości różnorodnych przypraw. Warto pamiętać, że mięso to jest niezwykle aromatyczne, a nadmiar dodatków mógłby jedynie zagłuszyć jej oryginalny smak, co byłoby wielką stratą. Warto stawiać wyłącznie na dodatki sprawdzone i często wykorzystywane w kuchni staropolskiej – czosnek, kminek, tymianek czy owoce jałowca. Dobrym sposobem na zamarynowanie mięsa jej także wykorzystanie mieszanki oleju oraz czerwonego wina. Wówczas można uzyskać lepszy smak.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *