Oleje lniane – jak stosować?

Oleje lniane – jak stosować?

Len pochodzi z Bliskiego Wschodu, ale doskonale przyjął się także w Polsce.
Oleje lniane są całkowicie naturalnymi tłuszczami o wielu cennych właściwościach. Powstają poprzez mechaniczne prasowanie nasion potocznie nazywanych siemieniem lnianym w określonej temperaturze.
Oleje zimnotłoczone zachowują wszystkie składniki odżywcze, a rafinowane są nieco gorszej jakości, ale zyskują odporność na wysokie temperatury i lepiej się sprawdzają, jako tłuszcz do smażenia czy duszenia potraw.

Dobroczynne działanie oleju lnianego

Rodzinna Olejarnia Złotopolskie produkuje najwyższej jakości, ekologiczne oleje lniane i dostarcza je w szczelnych butelkach z brązowego szkła, ograniczających niepożądane skutki naświetlania czy napowietrzania tłuszczów. Także transport produktów odbywa się w schłodzonej temperaturze, aby zachowały one wszystkie swoje wyjątkowe cechy.
Oleje lniane złotopolskie to wyjątkowe produkty o niezwykłym składzie i dobroczynnym działaniu na zdrowie.

Niesamowite właściwości oleju lnianego

Skład oleju lnianego jest bogaty w mikroelementy, a wśród nich witaminy A, D, E i K. Witamina A jest dobra dla skóry i oczu oraz wspiera układ immunologiczny. Witamina E jest znanym antyoksydantem – odmładza i zmniejsza ilość wolnych rodników w organizmie. Witamina K wspomaga krzepnięcie krwi. Witamina D zaś ma pozytywny wpływ na zdrowie kości i dobry nastrój.

Warto pamiętać, że witaminy rozpuszczają się tylko w tłuszczach, więc oleje wspomagają także przyswajanie tych mikroelementów pochodzących z innych pokarmów. Można więc powiedzieć, że mają podwójną funkcję w diecie. Podbijają także walory smakowe potraw i innych ich składników.

Oleje lniane są biologicznie czynne. Zawierają fosfolipidy i fitosterole, a przede wszystkim mają wysoką zawartość kwasów Omega-3 i Omega-6. W oleju lnianym 10-stopniowym zawartość kwasów Omega-3 sięga 50-60 procent. Kwasy tłuszczowe wielonienasycone dobrze działają na serce, wspierają układ krwionośny i pomagają ustabilizować poziom cukru we krwi. Są również budulcem komórek.

Do czego można używać oleju lnianego?

Olej lniany znajduje zastosowanie w kuchni. Można go dodawać do sałatek oraz kanapek o różnorodnym składzie, ponieważ ma lekko orzechowy posmak. Trzeba jednak pamiętać, że olej lniany zimnotłoczony nie powinien być używany do smażenia.
Ze względu na bogatą listę składników odżywczych można potraktować ten tłuszcz, jak naturalny suplement diety. Pod względem wartości odżywczej w indywidualnym jadłospisie może zastępować on orzechy albo ryby morskie. Jego regularne stosowanie pomaga przy leczeniu chorób przewlekłych.

Olej lniany znajduje też zastosowanie w kosmetologii. Kwasy tłuszczowe wzbogacają na przykład skład odżywek czy balsamów do ciała. Witamina E zaś odmładza i zapobiega przedwczesnemu starzeniu. Aby uzyskać efekt pielęgnacyjny, można nanosić tłuszcz bezpośrednio na skórę i włosy. Olejowanie włosów jest popularnym zabiegiem, wzmacnia ich cebulki i poprawia odżywienie na całej długości.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE