Dwie twarze e-papierosa

Dwie twarze e-papierosa

Czym jest e-papieros? Elektroniczny papieros to urządzenie o kształcie i wymiarach tradycyjnego papierosa. W sprzedaży dostępne są również e-papierosy przypominające fajkę, cygaro lub na przykład długopis. To małe urządzenie składa się z 2 lub 3 części: pojemnika na płyn, atomizera i źródła zasilania. Jak działa e-papieros? Płyn w pojemniku jest podgrzewany, zamienia się w „dym” i może być wydychany. W e-papierosie nie zachodzi spalanie, dlatego nie wydziela się silny zapach. Płyn, który kupujemy na specjalnych stoiskach lub w sklepach może mieć różne aromaty (na przykład owocowe, kawowy, piwny) i moc, w zależności od zawartości nikotyny.

Dwie strony medalu

Mimo że elektroniczne papierosy weszły na rynek kilka lat temu i mają miliony użytkowników, skutki ich działania są nadal nieznane. Po prostu musi minąć więcej czasu, by naukowcy mogli w pełni zbadać wpływ używania e-papierosów na zdrowie. Podstawową ich funkcją miało być ograniczanie i stopniowe rzucanie palenia w najmniej inwazyjny sposób – dostarczają one nikotyny, zajmują ręce i dają wrażenie palenia, choć nie dochodzi do spalania – płuca więc są bezpieczne. Ale czy rzeczywiście papierosy elektroniczne są bezpieczne dla zdrowia?

Liquid, czyli „magiczny” płyn

Przeciwnicy e-papierosów podkreślają, że wysokie stężenie nikotyny w płynie powoduje, że palacze dostarczają sobie więcej nikotyny, niż gdyby palili tradycyjne papierosy. Co więcej, twierdzą, że ponieważ e-papierosy są wygodne w użyciu, ich palenie może być niemal nieograniczone okolicznościami, a co za tym idzie – ilość zaciągnięć może być również nieograniczona. W ten sposób użytkownicy są dalecy od odzwyczajania się od nałogu.

Z punktu widzenia psychologów uzależnień, niepokojącym trendem jest kupowanie e-papierosów i płynu z zerową zawartością nikotyny, po to, by „zapalić” dla towarzystwa. Takie zachowanie może prowadzić do wzmocnienia wizerunku osoby palącej jako osoby wyluzowanej i na czasie. W konsekwencji, niestety, coraz młodsi ludzie sięgają po elektroniczne zamienniki papierosów.

E-papierosy i polskie prawo

W Polsce nie ma praw ograniczających palenie e-papierosów w miejscach publicznych. Dla porównania, za palenie tytoniu na przystanku autobusowym zapłacimy mandat w wysokości do 500 zł. W przypadku e-papierosów nie mamy do czynienia z paleniem tytoniu, nie dochodzi więc do emisji szkodliwego dymu. Jednakże krytycy elektronicznych papierosów chcą zwrócić naszą uwagę na potencjalną szkodliwość wydychanego nikotynowego oparu. Ich zdaniem z tego powodu używanie e-papierosów w miejscach publicznych powinno być zabronione.

Za i przeciw

Spór na temat e-papierosów wciąż trwa. W związku z ich popularnością i rosnącą liczbą użytkowników, rośnie również zainteresowanie lekarzy ich wpływem na zdrowie. Prowadzone są liczne badania, więc w ciągu najbliższych lat możemy spodziewać się nowych publikacji na temat szkodliwości, jak i użyteczności elektronicznych papierosów w procesie rzucania palenia.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Amputacja Nogi: statystyki w Polsce
Osłabienie I Utrata Koncentracji: możliwe przyczyny i leczenie
Dobieranie Perfum: jak dobrać idealne dla siebie?
Bank Głosów: jak z niego korzystać?
Rzucanie Palenia: poznaj sposoby, które mogą pomóc
Agresja U Dziecka: czy dieta może wywołać niewłaściwe zachowanie?