Dwa łóżka czy łóżko piętrowe?

Dwa łóżka czy łóżko piętrowe?

Czym zatem powinni kierować się rodzice, poszukując łóżek dla swoich dzieci? Jak we właściwy sposób dobrać je do wieku dziecka, a także powierzchni naszego mieszkania?  

Od czego zaczynamy poszukiwania?

Podstawowymi kwestiami, które powinniśmy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań łóżek dla dzieci, są:

  • wymiary pomieszczenia,
  • liczba łóżek,
  • dodatkowe opcje, które łóżka mogą oferować (np. półki).

Jeśli do dyspozycji mamy odpowiednio duże pomieszczenia, wtedy możemy rozważyć dwie opcje – zakup łóżka pojedynczego albo piętrowego, które posiadać będzie pod spodem przestrzeń na biurko oraz półki, a nawet szafę. Warto pamiętać, że dziecięcy pokój kryje zazwyczaj mnóstwo przedmiotów, które powinny mieć swoje miejsce na półkach.

To właśnie z tego powodu tak ważne jest dobranie mebli, które je wszystkie pomieszczą. Umieszczenie łóżka na wysokości pozwala na efektywne zagospodarowanie przestrzeni pod nim. Warto też mieć na uwadze, że wiele dzieci marzy o łóżkach piętrowych, z których można podczas zabawy zrobić prawdziwe twierdze, niedostępne dla młodszego rodzeństwa.

Na rynku dostępna jest ogromna liczba modeli pojedynczych łóżek piętrowych, które składają się z wielu elementów, pozwalających na umieszczenie biurka i przechowywanie wielu rzeczy (półki i szafa zintegrowana z łóżkiem). Klasyczne, pojedyncze łóżka także mogą być wyposażone w rożnego rodzaju pojemniki – na przykład na pościel. Jeśli ich nie mają, wtedy wolną przestrzeń pod łóżkiem warto zagospodarować, umieszczając pod nim na przykład plastikowe pojemniki na różne drobiazgi.

Niewielkich rozmiarów pomieszczenia zazwyczaj skłaniają rodziców do zakupu łóżek piętrowych, dzięki którym na niewielkiej przestrzeni spać może nawet trójka dzieci. Współczesne konstrukcje to przepiękne i bardzo funkcjonalne modele, które dodatkowo są także wygodne i bezpieczne. Komfortowe materace i mnóstwo dodatkowych schowków przy niewielkich rozmiarach całego mebla to zalety, które docenią zwłaszcza rodzice posiadający więcej niż jedno dziecko.

Rodzaj dziecięcych łóżek musi być więc przede wszystkim dostosowany do liczby dzieci oraz powierzchni dziecięcego pokoju. Dopiero potem powinniśmy szukać modeli o odpowiednich rozmiarach – pasujących do układu pomieszczenia oraz z odpowiednimi dodatkami w postaci szafek i półek. Warto jest oddać kwestię wyboru kolorystyki samym dzieciom, które dzięki temu wezmą czynny udział w podejmowaniu istotnych dla nich decyzji.

Wady i zalety łóżek pojedynczych i podwójnych

Łóżka pojedyncze to modele, które mogą służyć dzieciom przez wiele lat. Ich ustawienie możemy dowolnie modyfikować, a przestrzeń pod materacem zagospodarowywać poprzez uzupełnianie jej na przykład pojemnikami na drobiazgi czy pościel. Łóżka tego typu pozwalają też na wstawienie dużych materacy albo dopasowywanie ich do wieku dziecka w przypadku, gdy zdecydujemy się na łóżko rozsuwane.

Podstawową ich wadą jest jednak rozmiar. Kiedy mamy dwoje lub więcej dzieci, wtedy każda wolna przestrzeń ma znaczenie, a w niedużych pokojach dziecięcych liczy się każdy centymetr kwadratowy dostępnego miejsca.Łóżka piętrowe zajmują zazwyczaj tyle samo powierzchni, co modele pojedyncze, oferując jednak wygodne miejsce do spania dla dwójki dzieci. Nic dziwnego, że rodziny wielodzietne wybierają zazwyczaj łóżka piętrowe, które pozwalają na dużą oszczędność dostępnego metrażu. Starsze dzieci z radością zajmują górne łóżka, które zazwyczaj dla dzieci są najbardziej atrakcyjne.

Przy wyborze takich modeli zawsze powinniśmy kierować się nie tylko samą funkcjonalnością, ale przede wszystkim bezpieczeństwem dzieci. Warto więc wybierać modele, które będą miały odpowiednie zabezpieczenia górne, a także wygodne schodki lub drabinki. Należy również zwrócić uwagę na solidność wykonania łóżek, aby z czasem nie skrzypiały, powodując dyskomfort dziecka śpiącego na dolnym poziomie. 

Łóżka piętrowe powinny być także właściwie dostosowane do wysokości pomieszczenia, w którym się znajdują, aby dziecko śpiące na górze nie mogło uderzyć przez przypadek głową w sufit. Pamiętajmy również, aby łóżka piętrowe dla dwójki dzieci dobierać odpowiednio do ich wieku. Sprawdźmy na stronie producenta informację, od którego roku życia dziecko może spać na górnym łóżku.

Wady łóżek piętrowych, o których najczęściej wspominają rodzice, wynikają zazwyczaj z wybrania nieodpowiednich modeli, niewystarczająco solidnych i mało wygodnych. Szukajmy więc łóżek piętrowych, które będą nie tylko piękne, ale też odpowiednio komfortowe i bezpieczne – nie ma tu miejsca na oszczędności, w końcu chodzi o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pociech!

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Ogrzewanie W łazience: jakie wybrać?
Materace Ortopedyczne: sposób na zdrowy odpoczynek
Karnisze: dobierz właściwe do swojego wnętrza
Leżaki Do Ogrodu: dobra jakość w umiarkowanej cenie
Nowoczesny Kaloryfer: lekki, wydajny i estetyczny
Remont Mieszkania: jak uniknąć przykrych niespodzianek