Duszności po covidzie – jak sobie z nimi radzić?

Duszności po covidzie – jak sobie z nimi radzić?

Duszności są jednym z groźniejszych objawów zakażenia koronawirusem. Sygnalizują pogorszenie wydolności układu oddechowego i mogą doprowadzić do niebezpiecznych powikłań. Stanowią wystarczający powód do szukania natychmiastowej pomocy medycznej.

Przebieg choroby COVID-19

Przebieg choroby bywa różny w zależności od wielu czynników, wśród których kluczową rolę, jak się zdaje, odgrywa dotychczasowy stan zdrowia. Ze statystyk wiadomo, że pacjenci z chorobami współistniejącymi gorzej znoszą walkę z infekcją, choć ostatnio sporo się też mówi o ciężkim przebiegu COVID-19 u osób jak dotąd zdrowych i silnych.

Bądź co bądź – biorąc pod uwagę obecny stan wiedzy medycznej – trzeba stwierdzić, że ryzyko pojawienia się duszności po covidzie dotyczy wszystkich, choć może być mniejsze lub większe zależnie od różnych zmiennych. Na ile groźny jest to objaw i czy wymaga zastosowania specjalnych środków? Poniższy tekst da Wam pojęcie o tym, jak wyglądają duszności przy koronawirusie i po wyzdrowieniu.

Duszności po covidzie – czy są groźne?

Objawy COVD-19 przypominają zwykle lawinę śnieżną: zaczyna się niepozornie, od pojedynczego symptomu, który w krótkim czasie się zaostrza i pociąga za sobą kolejne dolegliwości. Kaszel, gorączka, ogólne osłabienie – to najczęstsze oznaki infekcji. Idą czasem w parze z utratą węchu, smaku, bólami głowy, mięśni, wysypką skórną, przebarwieniami palców u rąk i stóp. Ale to nie najgroźniejsze objawy.

Duszności po covidzie należą do innej grupy symptomów. Wymienia się je jednym tchem z utratą mowy, zdolności poruszania się, intensywnymi bólami w klatce piersiowej. Tego rodzaju problemy są wyraźnym wskazaniem do bezzwłocznego skontaktowania się z lekarzem, a przy bardzo dużym nasileniu – do hospitalizacji.

Ryzyko hipoksji

U części pacjentów chorujących na COVID19 zauważono zwiększoną tolerancję hipoksji (niedotlenienia organizmu). W takim stanie można nie wykazywać żadnych alarmujących objawów mimo niedoboru tlenu.
Względnie dobre samopoczucie bywa więc zdradliwe i nie może stanowić kryterium w podejmowaniu decyzji o pójściu do szpitala. Niezwłoczna pomoc medyczna jest potrzebna, jeśli saturacja spadnie poniżej 94%. Obawy powinno również budzić nasilanie się duszności w stanie spoczynku.

Duszności po covidzie – częsty problem ozdrowieńców

Duszności mogą wystąpić zarówno podczas choroby, jak i po jej wygaśnięciu. Są jednym z cięższych powikłań. Wynikają na ogół ze zmian śródmiąższowych w płucach, spowodowanych gojeniem się uszkodzonych miejsc. Utrzymują się krócej lub dłużej po ustaniu choroby, zależnie od jej przebiegu, zastosowanych metod leczenia, wieku pacjenta, kondycji fizycznej czy predyspozycji genetycznych.

Pewnym remedium pozwalającym złagodzić duszności po covidzie są rozmaite techniki oddechowe. Pomaga też leżenie na plecach z dłońmi założonymi za głową oraz przybieranie pozycji półsiedzącej.
Poza tym eksperci zalecają wykonywać odpowiednie ćwiczenia fizyczne, które nie tylko łagodzą duszności, ale i redukują stres, poprawiają koordynację ruchową, pobudzają jak najwięcej partii mięśniowych. Jeśli te sposoby okazują się nieskuteczne, należy zasięgnąć pomocy specjalisty.

ARTYKUŁ PARTNERA

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE