Domowe sposoby na przeziębienie

Domowe sposoby na przeziębienie

Jesienią i zimą, gdy częściej zapadamy na przeziębienie i grypę, nie raz sięgamy po różne medykamenty, które w szybki sposób mają przywrócić nam zdrowie. My polecamy Wam sprawdzone i pozbawione zbędnych chemikaliów sposoby na walkę z chorobą, w które wyposażyła nas Matka Natura, a o których często po prostu zapominamy.

Mleko z miodem

To chyba nasza ulubiona forma samoleczenia. Dlaczego? Nie dość, że mleczno – miodowa mieszanka szybko postawi nas na nogi, to do tego jeszcze pysznie smakuje i ułatwia zasypianie. Jak przygotować napój? To dziecinnie proste. Do szklanki gorącego mleka dodajemy łyżkę miodu i mieszamy. Dla śmiałków, którzy chcą wzmocnić działanie mikstury i nie boją się próbować nietuzinkowych smaków, polecamy dodanie do miodu i mleka dwóch ząbków rozgniecionego czosnku. Tak przygotowaną miksturę najlepiej pić tuż przed pójściem spać. Co dzięki niej zyskamy? Mleko z miodem i czosnkiem zadziała na organizm antybakteryjnie, nawilży gardło, rozgrzeje ciało i ukoi umysł przed snem.

Syrop z czosnku

Czosnkowy syrop to kolejny domowy specyfik o działaniu antyseptycznym, który w kilka dni pomoże nam stanąć na nogi. Jak go przygotować? Wystarczy wziąć kilka ząbków czosnku i rozdrobnić je. Następnie zalać czosnek niewielką ilością przegotowanej, ale ostudzonej wody oraz sokiem wyciśniętym z 1,5 cytryny. Do smaku możemy jeszcze dodać 1-2 łyżeczki miodu. Tak przygotowaną miksturę przelać do ciemnego słoiczka, np. po syropie na kaszel i odstawić na kilka dni. Po wyjęciu odcedzić syrop od wytrąconego osadu i pić kilka razy dziennie (najlepiej dwa – rano i wieczorem) do ustąpienia objawów choroby. Dzieciom poleca się spożywanie syropu w mniejszych ilościach – w zupełności wystarczy jedna, rozcieńczona w mleku łyżeczka specyfiku pita raz dziennie.

Domowy rosół

To stary, sprawdzony już przez nasze babcie, smaczny sposób na domowe leczenie. Rosół z kurczaka nie tylko rozgrzewa, ale także przyśpiesza i ułatwia odkrztuszanie zalegającej w oskrzelach i płucach wydzieliny. Ponadto, gorąca zupa działa na nas jak swoista inhalacja, a dodane do niej warzywa dostarczają nam potrzebnych do walki z chorobą witamin.

Płukanka z szałwii

Ten specyficzny smak niejednemu przywodzi na myśl choroby gardła z dzieciństwa. I choć, szczerze mówiąc, sam pomysł płukania szałwią bolącego gardła nie jest zbyt powalający, skutki takiego postępowania są naprawdę oszałamiające. Ta naturalna mikstura działa bowiem na gardło jak antybiotyk. Jak przygotować taką płukankę? Wystarczy zalać wrzątkiem liście szałwii (gotowe torebki z liśćmi dostaniemy w aptece) i odstawić całość na kilkanaście minut do zaparzenia i ostudzenia. Następnie płukać miksturą gardło kilka razy dziennie, uważając, aby jej nie połknąć.

Płukanka z pietruszki

Dzięki swoim leczniczym właściwościom, ten wywar pozwoli nam w naturalny sposób złagodzić uciążliwy kaszel. Jak go przygotować? Wystarczy zaopatrzyć się w 200 g korzenia pietruszki, posiekać go i wrzucić do ok. 1 litra wody. Następnie gotować ok. godziny. Tak otrzymany wywar pić przed snem.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Biegunka: diagnoza i leczenie
Atopowe Zapalenie Skóry Azs: choroba przewlekła ale wyleczalna
Niedobór Magnezu: jak go rozpoznać?
Cholesterol: jak obniżyć jego poziom?
Objawy Anemii: sprawdź