Dlaczego warto regularnie chodzić na przegląd zębów?

Dlaczego warto regularnie chodzić na przegląd zębów?

Jeśli chcemy cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem przez lata, warto regularnie robić przegląd zębów. Nie ma co czekać na pierwsze ubytki – potem może być i boleśnie i kosztownie.

Już od dziecka

Wbrew pozorom o regularne wizyty u dentysty powinno się dbać od najmłodszych lat. Mleczne zęby również wymagają przeglądów, ponieważ nie bez znaczenia jest dbanie o ich higienę i kondycję. Regularne wizyty umożliwią także wyrobienie w dzieciach nawyku, który będą mogły podtrzymywać w przyszłości, a stomatologowi umożliwią wykrycie niekorzystnych zachowań dziecka czy skontrolowanie wyrastających zębów stałych.

Bez wymówek

Choć wiele osób, nawet dorosłych, unika wizyt u stomatologa ze względu na nieprzyjemną perspektywę borowania czy wyrywania zębów, nie należy się bać i najlepiej chodzić do dentysty regularnie. Szybkie wykrycie próchnicy pozwoli nie tylko zadbać o lepszy wygląd i kondycję zębów, ale także uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemnych czy bolesnych zabiegów dentystycznych. Odwlekanie wizyty może spowodować, że próchnica się nasili, ból stanie się nie do zniesienia, a zabieg stomatologiczny okaże się znacznie bardziej skomplikowany czy bardziej bolesny niż gdyby przeprowadzono go kilka miesięcy wcześniej. Czasami konieczne może być nawet podjęcie radykalnych kroków, takich jak zastosowanie leczenia kanałowego, założenie koron czy nawet wyrwanie zęba i zastąpienie go protezą. Ponadto profilaktyczne badanie jamy ustnej może także pozwolić na wykrycie zmian nowotworowych, w pełni wyleczalnych we wczesnym stadium, lub dać szansę na dostrzeżenie w jamie ustnej niepokojących sygnałów świadczących o złym funkcjonowaniu organizmu.

Perfekcyjny uśmiech

Stomatolog ma za zadanie ocenić higienę jamy ustnej, poprawić wygląd zębów, a także w razie potrzeby znaleźć lepszą metodę czyszczenia, zalecić specjalne preparaty czy dodatkowe zabiegi. Stomatolog często jest także w stanie znaleźć lepszą alternatywę dla produktów stosowanych przy codziennej pielęgnacji jamy ustnej, a tym samym wskazać produkty, które pomogą poprawić wygląd zębów. Ponadto w gabinecie stomatologicznym pacjenci mają możliwość skorzystania z takich zabiegów poprawiających estetykę uśmiechu, jak chociażby oczyszczanie z twardego osadu nazębnego. Regularne wizyty u stomatologa są więc korzystne nie tylko ze względu na zdrowie zębów, ale także na ich piękny wygląd.

Protetyka

Wbrew pozorom brak posiadania własnych zębów nie zwalnia z konieczności regularnego odwiedzania stomatologa. Protetyka nie może być bowiem traktowana jako gwarancja na zachowanie pełnego zdrowia jamy ustnej. Warto pamiętać, że przy użytkowaniu zmienia się podłoże i z czasem dawne protezy mogą przestać pasować, zapewniając dyskomfort podczas jedzenia, a nawet podrażniając błony śluzowe czy powodując odleżyny. Dzięki częstym wizytom w gabinecie stomatologicznym takie sytuacje nie będą mieć miejsca, a jeśli już się pojawią, na pewno zostaną szybko wyeliminowane.
 
Artykuł poleca gabinet stomatologiczny Allecoudent.pl

 
A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE