Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Jeśli nie mierzymy regularnie ciśnienia może to mieć niestety opłakane konsekwencje. Wykonanie profesjonalnych pomiarów nie stanowi większego problemu. Możemy nawet kupić za niewielkie pieniądze solidny ciśnieniomierz do domowego użytku.

Powinieneś mieć w domy solidny ciśnieniomierz

Wybór produktów Omron tylko potwierdza powyższą tezę o łatwym dostępie do profesjonalnego sprzętu, który w wielu przypadkach może uratować nam nie tylko zdrowie, ale i życie. Biorąc pod uwagę przerażające dane, wedle których rocznie aż 10 milionów ludzi umiera przedwcześnie z powodu nadciśnienia lub wywołanych nim innych chorób czy powikłań – niekontrolowanie swojego ciśnienia można nazwać niepotrzebnym ryzykiem.

Specjaliści mówią jasno: warto mierzyć ciśnienie

Dzisiejsze ciśnieniomierze mają również inne przydatne funkcje, poza pomiarem ciśnienia krwi. Niektóre potrafią nawet wykryć nierówne bicie serca i zasygnalizować tym samym problemy kardiologiczne, które nieleczone mogłyby przynieść opłakane skutki. Dlatego wszyscy lekarze powtarzają jasno: warto, a nawet trzeba regularnie mierzyć ciśnienie. Na stronach Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziemy zalecenie mówiące o tym, że ciśnienie powinniśmy kontrolować dwa razy w tygodniu (oczywiście nie dotyczy to tych osób, które ze względów zdrowotnych muszą to robić zdecydowanie częściej).

Dlaczego mierzenie ciśnienia jest tak ważne?

Według najnowszych statystyk nawet co trzeci Polak może cierpieć na nadciśnienie tętnicze. Co gorsza – w początkowej fazie tej choroby nie daje ona żadnych objawów, więc nie możemy jej wykryć inaczej, jak poprzez pomiary ciśnienia. To tylko pierwszy argument, a jest ich więcej:

  • Nieleczone nadciśnienie może skracać życie nawet o 15 lat!
  • Wykrycie nadciśnienia dzięki pomiarom sprawi, że szybciej podejmiemy leczenie i zwiększymy swoje szanse na zdrowe życie.
  • Zdiagnozowane nadciśnienie poprawia komfort życia, który podczas nieleczenia tej choroby może drastycznie spaść poprzez kołatanie serca, pogorszenie wzroku, nadmierną potliwość, zaczerwienienia twarzy, obrzęki, zaburzenia snu czy inne nieprzyjemne dolegliwości.
  • Wykrycie nadciśnienia we wczesnej jego fazie jest niezwykle ważne, gdyż ta choroba nieleczona przez dłuższy czas może skutkować uszkodzeniem serca, ale też mózgu, oczu czy nerek.
  • Nadciśnienie może doprowadzić do udaru, zawału, a także miażdżycy – kontrolując ciśnienie, zwiększasz swoje szanse na uniknięcie tych schorzeń.
  • Leczenie nadciśnienia to nie jest proces szybki. Dobór odpowiednich leków wymaga niekiedy naprawdę sporo czasu, a więc im szybciej zostanie ono zdiagnozowane, tym prędzej wdrożona zostanie skuteczna terapia, a w tym przypadku duże znaczenie ma nawet każdy miesiąc, nie mówiąc już o roku.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE