Dlaczego nie masz rano apetytu?

Dlaczego nie masz rano apetytu?

Nie jesz śniadań? A może wpychasz w siebie jedzenie na siłę? Jeśli trwa to już od dłuższego czasu, warto zastanowić się nad możliwymi przyczynami.

Mówi się, że śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Niektórzy jednak za śniadaniami nie przepadają. Z takich czy innych powodów nie odczuwają apetytu z samego rana.

Może to być bardzo niepokojąca oznaka, zwłaszcza jeśli brak porannego apetytu utrzymuje się od dłuższego czasu. Późne jedzenie śniadania lub zastępowanie go filiżanką mocnej kawy sprzyja rozwojowi cukrzycy typu 2 i zwiększa ryzyko otyłości.

Poza tym rzutuje na ilość energii, obniża poziom glukozy we krwi i zaostrza apetyt w późniejszych godzinach. Więc unikanie śniadań nie popłaca. Dlaczego jednak niektórzy nie mają ochoty na jedzenie po długiej nocnej przerwie?

1. Obfita kolacja

Jedną z najczęstszych przyczyn braku porannego apetytu jest jedzenie obfitej kolacji. Żołądek trawi wtedy pokarm dłużej. Zwłaszcza posiłki bogate w tłuszcz i białko stawiają największy opór procesom trawiennym. Białko wpływa na poziom hormonów regulujących uczucie głodu. Jeśli więc jesz wieczorem duże ilości jedzenia, nie dziw się, że rano nie masz najmniejszej ochoty na śniadanie.

2. Dobowe wahania poziomu hormonów

W ludzkim organizmie stale zmienia się poziom hormonów we krwi – zależnie od pory dnia i nocy – co jest zjawiskiem naturalnym. Np. rano wzrasta poziom adrenaliny, która spowalnia proces opróżniania żołądka i wpływa na przebieg produkcji energii, zwiększając udział węglowodanów magazynowanych w wątrobie.

Jak pokazują niektóre badania, rano wzrasta też stężenie leptyny odpowiedzialnej za uczucie sytości. Sporadyczny brak porannego apetytu nie musi więc być powodem do niepokoju, ale jeśli powtarza się regularnie, wskazana będzie wizyta u lekarza.

3. Gorszy nastrój

U części osób pewną rolę odgrywa także samopoczucie. Negatywne emocje z jednej strony mogą do jedzenia zniechęcać, a z drugiej – wręcz przeciwnie – skłaniać do obżarstwa. Zależy to od indywidualnych uwarunkowań. W zaawansowanych stadiach depresji daje się zaobserwować niechęć do spożywania posiłków – nie tylko w godzinach porannych.

Oprócz przygnębienia również gniew czy silny niepokój wpływają na łaknienie. Lęk zwiększa poziom tzw. hormonów stresu we krwi, które poprzez oddziaływanie na neuroprzekaźniki mogą zahamować apetyt.

4. Ciąża

Brak apetytu bywa często jednym z pierwszych objawów ciąży, zwłaszcza jeśli idzie w parze z nudnościami i wymiotami. Aż 80% kobiet odczuwa je w pierwszych trymestrach, szczególnie po wstaniu z łóżka. Skutkiem może być albo zupełne unikanie śniadań, albo jedzenie mniejszych porcji. W takiej sytuacji powinno się nawadniać organizm. Poza tym warto zapewnić sobie dobrą wentylację w domu, by wyeliminować przykre zapachy, które wywołują nudności.

5. Infekcja wirusowa

Niechęć do śniadań bywa oznaką infekcji wirusowej. Stan zapalny górnych dróg oddechowych osłabia czasem smak i węch, co w pewnym stopniu wpływa na apetyt. Jeśli brak porannego apetytu jest spowodowany infekcją, to nie należy zmuszać się do jedzenia – zamiast tego warto zadbać o nawodnienie organizmu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *