Dieta zgodna z grupą krwi – informacje

Dieta zgodna z grupą krwi – informacje

Dieta grup krwi to autorski program żywieniowy opracowany przez duet lekarzy – ojca i syna – Jamesa i Petera D’Adamo. Plan odchudzania według grupy krwi został pozytywnie oceniony przez tysiące odchudzających się osób na całym świecie, jednak ma też zagorzałych przeciwników. Dlaczego?

„Filozofia” diety

Ten autorski program żywieniowy polega na wsłuchaniu się w indywidualne potrzeby każdego ciała. Według twórców diety, można to zrobić poprzez skupienie się na cechach konkretnej osoby i potencjalnych zagrożeniach zdrowotnych, wynikających z jej grupy krwi oraz dopasowaniu do nich odpowiednich produktów żywieniowych.

Tak dobrane posiłki mają wpłynąć nie tylko na utratę zbędnych kilogramów, ale także na poprawę jakości życia. Według twórców diety, po zastosowaniu się do ich wskazówek, powinniśmy lepiej trawić produkty, być mniej zestresowani, mieć więcej energii, a także zapobiegać rozwijaniu się w naszym organizmie chorób cywilizacyjnych, takich jak zawał, nadwaga, czy nowotwory.

Zasady diety

Według założeń lekarzy D’Adamo, powinniśmy jeść produkty dozwolone lub neutralne dla naszej grupy krwi, a zdecydowanie odstawić produkty zakazane, które powodują uczulenia pokarmowe, zwiększają ilość toksyn w jelitach i utrudniają przemianę materii.

Czy dieta jest skuteczna?

Według osób, które stosowały dietę jest ona skuteczna – można znacznie stracić na wadze. Jednak, jest to w dużej mierze spowodowane faktem zupełnego wykluczenia z diety pewnych produktów – dla jednej grupy będzie to dany rodzaj mięsa, dla innej produkty pszeniczne, czy nabiał.

Zalety diety

  • skuteczność – rzeczywiście można na niej stracić zbędne kilogramy
  • korzystny wpływ na jelita – zdrowe osoby (bez problemów np. z refluksem), które przeszły dietę przyznają, że dzięki programowi zmniejszyła się u nich ilość dolegliwości ze strony układu pokarmowego – np. wzdęcia, zatrzymywanie wody w organizmie, czy powolna przemiana materii
  • prostota – podczas stosowania tej diety wystarczy zapamiętać grupę produktów, które możemy jeść. Nie trzeba więc liczyć kalorii, ani pamiętać o godzinach posiłków.

Wady diety

  • pozorny indywidualizm – dieta tylko pozornie stawia na indywidualizm osoby odchudzającej się. W rzeczywistości skupiamy się na grupie krwi, a zupełnie pomijamy np. choroby przebyte w rodzinie choroby.

    Dla przykładu – jeśli osoba z grupą 0, której zaleca się jedzenie dużej ilości mięsa ma w rodzinie osoby po zawałach, zalecenia diety nie będą dla niej korzystne.

  • pominięcie czynników zewnętrznych – jak np. tryb życia osoby odchudzającej się.

    Dla przykładu – osoba ciężko pracująca o grupie krwi A, której twórcy diety nie polecają jedzenia mięsa, może nabawić się niedoborów witamin i minerałów i wpędzić w chorobę.

  • niedostosowanie diety do globalnych schorzeń – np. żołądkowych – dieta jest szczególnie niedopasowana do potrzeb sporej liczby osób na całym świecie cierpiących na nadkwasotę – niektóre polecane w diecie produkty, szczególnie dla najpopularniejszej na świecie grupy krwi O, mogą takim ludziom wręcz szkodzić.

Poszczególne grupy krwi, wraz z przypisywanymi im cechami i potencjalnymi chorobami, a także zestawami produktów dozwolonych i zakazanych, opublikujemy w osobnych artykułach.

Pamiętaj!
Zdrowie jest najważniejsze! Każdy organizm jest inny i w sobie tylko odpowiedni sposób reaguje na daną dietę. Przed rozpoczęciem programu żywieniowego opartego na grupie krwi, skonsultuj się z lekarzem, który oceni, czy kondycja Twojego organizmu na to pozwala.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE