Dieta + sport = zdrowie

Dieta + sport = zdrowie

 Aby zachować zdrowie, należy łączyć ze sobą dietę i sport. Ale co to właściwie oznacza?

Zdrowa dieta – na czym polega?

Zdrowa dieta powinna być skomponowana ze spożywanych regularnie dań, które zapewnią organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze w odpowiednich ilościach i proporcjach. Nie do przyjęcia są wszelkiego rodzaju fast-foody oraz inne „zapychacze”, które tylko szkodzą. Poniżej wskazujemy kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać w komponowaniu swojego codziennego jadłospisu.

Jedz warzywa i owoce

Warzywa i owoce są najcenniejszym źródłem witamin, błonnika pokarmowego oraz fitozwiązków. Regularne spożywanie warzyw i owoców obniża ryzyko zachorowania na raka, cukrzycę oraz miażdżycę; zmniejsza ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. Z tych to właśnie powodów najlepiej dodawać warzywa i owoce do każdego posiłku.

Jedz regularnie

Regularne spożywanie posiłków też jest bardzo ważne. Dzień powinien rozpocząć się od zdrowego i pożywnego śniadania. Kolejne posiłki powinno się spożywać co 3-4 godziny – takie tempo przyspieszy metabolizm i ustabilizuje poziom glukozy we krwi. Dzięki częstemu spożywaniu skromnych posiłków zapewnisz sobie energię na cały dzień.

Różnorodność to podstawa

Zadbaj o to, aby w Twojej diecie znalazło się miejsce dla różnych produktów. Wyróżniamy sześć grup produktów spożywczych:

  • zbożowe: pieczywo, kasze, makarony;
  • nabiał: mleko, kefiry, sery, jogurty, maślanki;
  • warzywa i owoce;
  • mięso, ryby i jaja;
  • tłuszcze jadalne (oleje roślinne) oraz tłuszcze zwierzęce (masło, łój, smalec);
  • wyroby cukiernicze.

 

Nie zapomnij o ruchu!

Warto z naciskiem podkreślić, że nawet najzdrowsza dieta przy zerowej aktywności fizycznej nie przyniesie zadowalających rezultatów. Ludzkie ciało jest jak gdyby zaprogramowane do tego, aby czynić użytek z mięśni. Wysiłek fizyczny stymuluje rozwój organizmu, pozwala zachować dobrą formę, poprawia też samopoczucie i ogólną jakość życia. Ponadto zapobiega, a także przeciwdziała rozwojowi chorób przewlekłych, jeśli te już się pojawią.

Odpowiednio skomponowany jadłospis w połączeniu z regularną aktywnością fizyczną to recepta na zdrowie i dobrą formę. Co prawda trudno się od razu przestawić, zwłaszcza jeśli wcześniej dość długo ulegało się szkodliwym nawykom, ale wysiłek towarzyszący zmianie na lepsze przynosi wiele satysfakcji. Więcej informacji na temat zdrowego odżywiania znajdziesz na stronie blogowypamietnik.pl.

 

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE