Dieta przeciwzapalna

Dieta przeciwzapalna

Zazwyczaj stan zapalny organizmu objawia się mniej lub bardziej dokuczliwymi dolegliwościami, czasem jednak przebiega bezobjawowo. Ta druga ewentualność jest tym groźniejsza, że proces zapalny uszkadza zdrowe komórki i przyczynia się do rozwoju wielu chorób. Dzięki odpowiedniej diecie można jednak temu zapobiec.

Stan zapalny wywołuje wiele czynników: niezdrowa dieta, otyłość, nałóg nikotynowy, niedobór snu, alkohol, chroniczny stres…
To naturalna, obronna reakcja organizmu na inwazję chorobotwórczych mikrobów, toksyn i alergenów. Ciało broni się w ten sposób przed zanieczyszczeniami znajdującymi się w powietrzu, pożywieniu czy wodzie, a także przed niektórymi składnikami diety.

Wskutek przenikania tych szkodliwych związków do organizmu mnożą się w nim rodniki tlenowe, co daje w efekcie stan zapalny. Rodniki wpływają niekorzystnie na proces utleniania, niszczą zdrowe komórki, przyczyniają się do odkładania produktów przemiany materii, które powinny zostać wydalone, w tkankach.

Jak się objawia stan zapalny?

Przewlekły stan zapalny objawia się bardzo często bólem stawów, mięśni, przemęczeniem, które przypisujemy zapracowaniu czy niesprzyjającej aurze pogodowej. Skóra nabiera szarawego kolorytu (reakcja na wolne rodniki), pojawiają się problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, bóle głowy. Narządy nie pracują tak wydolnie jak wcześniej. Charakterystyczną oznaką stanu zapalnego jest też większy apetyt na słodycze.

Czym grozi przewlekły stan zapalny?

Przewlekły stan zapalny bywa przyczyną różnego rodzaju chorób: miażdżycy, alergii, insulinoodporności, chorób krążenia i autoimmunologicznych. Poza tym proces ten przyspiesza starzenie się organizmu.
Odpowiednio skomponowana dieta spowolni procesy starzenia i może zapobiec rozwojowi groźnych chorób. Warto przeprowadzić badania OB i CRP, by zyskać pewność, że mamy do czynienia ze stanem zapalnym, a nie z jakimś innym problemem zdrowotnym.

Jakie produkty wywołują stan zapalny w organizmie?

Do powstania stanu zapalnego w organizmie przyczynia się w dużej mierze konsumpcja żywności wysokoprzetworzonej. W szczególności produktów zawierających kwasy tłuszczowe („zwykłe” i trans), cukru, białej mąki (w której znajduje się szkodliwy w nadmiarze gluten).
Pewną rolę odgrywa również zanieczyszczenie środowiska, niedobór snu, chroniczny stres – czynniki, o których już wyżej wspomnieliśmy. Dzięki odpowiedniej diecie można jednak – przynajmniej do pewnego stopnia – zneutralizować ich niekorzystny wpływ.

Dieta przeciwzapalna

By zwalczyć stan zapalny organizmu lub się przed nim ustrzec, należy jeść przede wszystkim warzywa, zwłaszcza te zielone (szpinak, brokuły, sałatę, kalafior, ogórki), oraz fioletowe owoce (ciemne winogrona, borówki, maliny, truskawki, jagody (zwykłe, maqui i acai), które zawierają duże ilości przeciwutleniaczy.
Bardzo silnymi antyoksydantami w fioletowych owocach są berberyna i resweratol – substancje dostępne na rynku w formie suplementów. Właściwości przeciwzapalne mają też:

  • jabłka,
  • świeże ananasy (bogate w bromelinę, która jest enzymem rozkładającym białka),
  • czosnek,
  • cebula,
  • rośliny strączkowe (bogate źródło selenu i cynku),
  • wodorosty,
  • zioła,
  • przyprawy (kurkuma, imbir, cynamon, oregano),
  • siemię lniane,
  • orzechy włoskie,
  • nasiona chia i konopne,
  • olej lniany.

Poza tym warto regularnie pić zieloną herbatę. Przeciwzapalnie działa także kawa, ale tylko w umiarkowanych ilościach.

Czy sama dieta wystarczy?

Dieta jest ważnym czynnikiem, niemniej jednak warto też zadbać o regularną aktywność fizyczną oraz redukcję stresu na co dzień. Godne polecenia są różne techniki relaksacyjne oraz np. olejek CBD, który wycisza, uspokaja i poprawia jakość snu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *