Dieta na upalne lato – co wykluczyć, a co zostawić w menu?

Dieta na upalne lato – co wykluczyć, a co zostawić w menu?

Podstawą diety w upały jest woda. Zaleca się unikać kawy i ostrych przypraw – czy słusznie? Co z jedzeniem słodyczy? Podpowiadamy z czego skomponować swój jadłospis, gdy temperatura rośnie i upał nie odpuszcza.

Letnie posiłki – unikamy dań ciężkich, ale niekoniecznie pikantnych

Latem chcemy jeść i gotować lekko. Wiele osób przestrzega przed jedzeniem potraw pikantnych, powodujących zwiększoną termogenezę poposiłkową. Zgodnie z tymi zaleceniami unikamy więc dodatków w postaci chili, imbiru, pieprzu. Nie jest to do końca uzasadnione, bowiem po zjedzeniu pikantnego posiłku organizm początkowo produkuje więcej ciepła, jednak potem pracuje nad schłodzeniem się.

Wbrew pozorom więc, po zjedzeniu chili con carne możemy czuć się znacznie lepiej niż konsumując kotlet schabowy. To właśnie dań ciężkostrawnych, tłustych i smażonych powinniśmy unikać w czasie upałów. Organizm musi wysilić się, aby je strawić, długo zalegają w żołądku i potęgują wzdęcia czy uczucie ciężkości.

Kawa, alkohol, słodycze

W upalne lato możemy też pić kawę. Jeśli robimy to na co dzień, ilość wydalanego moczu, a tym samym wody nie jest znacząco większa. Osoby pijące kawę regularnie, nie muszą więc rezygnować z niej w czasie upałów. Uważajmy za to na alkohol i słodycze. Pamiętajmy, że cukier osłabia przyswajanie minerałów, a energię daje tylko na chwilę.

Produkty antyoksydacyjne i fotoprotekcyjne

Oddziaływanie silnego słońca przyspiesza starzenie się skóry, ale i może prowadzić do rozwoju czerniaka. Na co dzień unikamy więc ekspozycji na promieniowanie słoneczne o wysokim natężeniu i używamy kremów z filtrami (także do pielęgnacji twarzy). Poza tym skórę możemy wspomóc odpowiednią dietą.

Działanie fotoprotekcyjne ma likopen, składnik znajdujący się w dużej ilości głównie w pomidorach. Jego zawartość wzrasta po poddaniu warzyw obróbce termicznej, dlatego szczególnie bogate w likopen są przetwory pomidorowe, soki czy chociażby zupy. Produkty te mają też wysoką zawartość potasu, który latem trzeba uzupełniać, by zachować równowagę wodno-elektrolitową.

Ponadto latem warto sięgać po produkty zawierające antyoksydanty, przede wszystkim warzywa i owoce. Najlepiej w tym celu jeść winogrona i jagody posiadające ciemną skórkę, ale też będące źródłem karotenów dynię, marchew, brzoskwinie, morele, bataty, szpinak czy natkę pietruszki.

Owoce lata – korzystaj póki są!

Wiśnie, maliny, porzeczki, brzoskwinie, czereśnie, truskawki i inne owoce jagodowe, a także arbuzy – dopóki trwa sezon, trzeba po nie sięgać, ponieważ to wtedy są najbardziej wartościowe i dostarczają organizmowi najwięcej witamin, minerałów oraz składników aktywnych. Ponieważ są smaczne i lekkie dają możliwość szybkiego uzupełnienia traconych wraz z potem składników mineralnych. Dodatkowo owoce takie jak arbuz czy melon, truskawki oraz czereśnie zawierają dużo wody, a zatem jedząc je zapobiegamy odwodnieniu organizmu.

Woda i izotoniki

Choć większość osób w upał nie ma problemów z piciem wody, warto na koniec to podkreślić – gdy jest bardzo ciepło wody pijemy więcej, bo nawet 3-3,5 litra na dzień. Unikamy napojów kolorowych, dla smaku natomiast i bardziej efektywnego nawodnienia możemy pić izotoniki.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *