Dieta na przytycie – kiedy warto przytyć i co jeść, aby zwiększyć wagę?

Dieta na przytycie – kiedy warto przytyć i co jeść, aby zwiększyć wagę?

Może się wydawać, że nie ma nic prostszego niż przytycie. Tak myślą w szczególności osoby, które na co dzień liczą kalorie, by schudnąć i zmniejszyć wagę. Są jednak i tacy, którzy cierpią z powodu niedowagi lub czują się zbyt szczupli. Dieta na przytycie jest właśnie dla nich.

Dieta na przytycie – unikamy śmieciowego jedzenia

Każdy, kto chce lub powinien przybrać na wadze, musi zapoznać się z zasadami zdrowej i zbilansowanej diety. Z założenia ma ona być przemyślana tak samo, jak racjonalna dieta redukcyjna. Nie powinna obciążać naszego organizmu śmieciowym jedzeniem i pozbawiać go podstawowych wartości odżywczych.

Niestety, można odnosić wrażenie, że jadłospis dla osób zbyt szczupłych powinien opierać się na wysokiej podaży kalorycznej i znacznych ilościach jedzenia. Tak naprawdę nie liczy się ilość, ale jakość spożywanych produktów i ich adekwatna wartość energetyczna. Zamiast brać się za jedzenie kalorycznych i tłustych przekąsek oraz przetworzonych dań, należy wyposażyć swoje szafki i lodówkę w produkty zdrowe.

Co jeść, żeby przytyć zdrowo?

Osobom chcącym przytyć poleca się przede wszystkim jedzenie pełnowartościowego białka, pod postacią przetworów mlecznych, jaj oraz chudego mięsa. Białko jest nam niezbędne do rozbudowy masy mięśniowej, a to właśnie na niej skupiamy się, odzyskując prawidłową wagę.

Przybieranie na masie wpływa korzystnie nie tylko na wagę ciała, ale też wygląd i proporcje sylwetki. Białko oraz inne substancje odżywcze można czerpać również z nasion roślin strączkowych – soja, soczewica czy cieciorka to kaloryczne i wartościowe produkty roślinne, które przy okazji obniżają poziom cholesterolu we krwi.

W diecie na przytycie nie może zabraknąć tłuszczów. Powinny one jednak pochodzić z ryb i źródeł roślinnych. W zdrowym zwiększaniu wagi pomogą nam oleje roślinne, orzechy, nasiona i pestki. Na obiad lub kolację, kilka razy w tygodniu, warto zjeść tłustą rybę morską, będącą przy okazji kolejnym źródłem kwasów omega.

Węglowodany w diecie na przytycie

W staraniach o przyrost wagi nie musimy całkowicie odmawiać sobie słodkich wypieków czy słodyczy. Na pewno możemy pozwolić sobie na kawałek domowego ciasta w ramach podwieczorku lub samodzielnie upiec drożdżówki z serem. Jednak jedzenie słodkich bułek, ciastek czy słodyczy na co dzień przyczyni się do zwiększenia wagi poprzez rozrost tkanki tłuszczowej. Takie tycie jest niezdrowe, utrwala nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz nie sprzyja kształtowaniu się smukłej sylwetki.

Węglowodany zajmują bardzo ważne miejsce w diecie na przytycie. Wśród nich powinny się wszak znaleźć przede wszystkim ciemne makarony i kasze, pieczywo pełnoziarniste, owsianki i niesłodzone musli, owoce, wypieki domowe z dodatkiem otrąb i witaminowe koktajle. Wszystko to jest źródłem błonnika, który spowalnia wchłanianie cukru i obniża jego poziom, zapewniając na dłużej uczucie sytości.

Dla kogo dieta na przytycie jest odpowiednia?

Z jadłospisu na zwiększenie wagi i masy mięśniowej mogą korzystać wszystkie te osoby, które czują się zbyt szczupłe lub mają niedowagę. Stan niedowagi jest niebezpieczny z kilku względów. Grozi m.in. zaburzeniami pracy układu hormonalnego, przyczynia się do rozwoju niedokrwistości czy sprawia, że znacznie szybciej się męczymy i mamy słabszy układ odpornościowy.

Niedowaga i nadmierna szczupłość mogą wynikać z długotrwałego stresu i przemęczenia. Są też charakterystyczne dla ektomorfików, osób o specyficznym metabolizmie, którego tempo nie pozwala przytyć, a nawet utrzymać stałej wagi pomimo spożywania ponadprzeciętnych ilości kalorii. Plan odbudowania wagi i mięśni bardzo często jest niezbędny także dla pacjentów po ciężkich przejściach chorobowych, osób po wypadkach i rekonwalescentów.

Dieta na przytycie powinna być wdrażana pod okiem specjalisty dietetyka. Wyobraźmy sobie bowiem sytuację, w której zaczynamy zwiększać wartość energetyczną posiłków, po czym udaje nam się przytyć, ale pewne nawyki żywieniowe zostają z nami. W takim momencie konieczna jest zmiana pewnych zasad odżywiania, np. zastępowanie najbardziej kalorycznych produktów posiłkami nieco lżejszymi i redukcja kalorii.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE