Dieta na płaski brzuch, czyli jak zgubić oponkę

Dieta na płaski brzuch, czyli jak zgubić oponkę

Brzuch to obszar ciała, który niełatwo utrzymać w formie. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni z różnych przyczyn mają z tym problem. W dodatku z biegiem lat tłuszcz na brzuchu odkłada się szybciej. Jak zatem odchudzić brzuch, pozbyć się boczków i wstydliwej oponki?

Tłuszcz bardzo często gromadzi się w obrębie brzucha, choć nie zawsze – wiele zależy tu od uwarunkowań genetycznych. U niektórych najwięcej tłuszczu kumuluje się na udach i biodrach, inni mają kłopot z otłuszczonymi ramionami.

Większość osób, które chcą schudnąć, zgłaszają jednak chęć pozbycia się tłuszczu zalegającego w pasie. Dieta na płaski brzuch zakłada wyeliminowanie produktów, które przyczyniają się do gromadzenia tłuszczu w tym miejscu.

Co jeść, by schudnąć z brzucha?

Na tycie w pasie wpływa jedzenie produktów składających się głównie z cukrów prostych. Ma to również związek z rozwojem insulinoodporności i cukrzycą, które idą w parze z dużym brzuchem – mogą być zarówno przyczyną otyłości w tym miejscu, jak i jej konsekwencją.

Aby pozbyć się oponki i odzyskać proporcjonalną sylwetkę należy ograniczyć spożywanie pieczywa z białej mąki (białych pszennych bułek, weków, rogalików), słodkich wypieków, słodyczy, słodzonych płatków śniadaniowych, napojów gazowanych. Również owoce powinniśmy jeść maksimum raz dziennie i ograniczyć te, które mają najwyższy indeks glikemiczny.

Otyłość brzuszna często związana jest z nadmiernym spożywaniem alkoholu, zatem na czas diety redukcyjnej lepiej całkowicie z niego zrezygnować.

W eliminowaniu tłuszczowej fałdki pomogą nam z kolei produkty bogate w błonnik, który jest podstawą każdej diety odchudzającej, jednak w walce z otyłością brzuszną ma szczególne znaczenie.

Błonnik nie tylko daje uczucie sytości po posiłku i wspiera jelita, ale też reguluje poziom cukru we krwi, czym ogranicza nasz apetyt na słodycze. Błonnik znajdziemy głównie w pieczywie pełnoziarnistym, otrębach i owsiance, grubych kaszach, płatkach zbożowych oraz w warzywach i owocach.

Zwiększenie ilości błonnika w diecie może początkowo powodować wzdęcia, co da nam wrażenie, że nasz brzuch jest jeszcze większy. Błonnik to jednak składnik niezbędny, by zwalczyć tłuszcz na brzuchu, a organizm musi się przyzwyczaić do jego zwiększonej podaży.

Poza pokarmami bogatymi w błonnik, w diecie na płaski brzuch nie może zabraknąć białka. Aby strawić białko organizm musi zwiększyć termogenezę, na co poświęca więcej energii i spalanych kalorii. Dobre źródła białka na diecie redukcyjnej to chude mięso, twarogi i kefiry, jogurty naturalne, a także rośliny strączkowe, które dostarczają zarówno białka, jak i błonnika.

Dieta odchudzająca na brzuch powinna zawierać ponadto pełnowartościowe produkty, będące źródłami witamin i minerałów, które zapewnią nam dobre samopoczucie i pozytywną energię.

Ćwiczenia na płaski brzuch

Odchudzanie brzucha nie obejdzie się bez ćwiczeń. Treningi nie muszą jednak opierać się na brzuszkach i innych ćwiczeniach na brzuch. Jeśli mamy do spalenia znaczne ilości tkanki tłuszczowej, najpierw postawmy na treningi kardio i aerobowe. W walce z oponką pomoże nam bieganie, fitness, tabata, pływanie, trening obwodowy.

Brzuszki powinny pozostać tylko jednym z elementów bardziej dynamicznego i wymagającego treningu na całe ciało. W połączeniu z odpowiednią dietą, tego rodzaju ćwiczenia pomogą nam poprawić proporcje sylwetki, wysmuklić talię i pozbyć się boczków.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE