Dieta MIND, czyli jak zadbać o swój umysł?

Dieta MIND, czyli jak zadbać o swój umysł?

Nadrzędnym celem diety MIND jest poprawa funkcjonowania mózgu, a w szczególności układu nerwowego. Jakie produkty wchodzą w jej skład i jakim schorzeniom zapobiega tego rodzaju dieta?

Dieta MIND jest skoncentrowana przede wszystkim na optymalnej pracy mózgu, ale nie oznacza to, że nie uwzględnia innych aspektów ludzkiego organizmu. Tak naprawdę wpływa korzystnie na funkcjonowanie różnych narządów. W odróżnieniu od wielu innych diet nie wiąże się z koniecznością daleko idących wyrzeczeń.

Największe korzyści z diety MIND mają osoby starsze oraz pracujące umysłowo. Liczne badania udowodniły, że spożywanie określonych produktów w znacznym stopniu zmniejsza ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, np. alzheimera.

Dieta MIND a kuchnia śródziemnomorska

Już sama nazwa diety wskazuje na jej związek z umysłem. Ale MIND w tym kontekście to nie tylko słowo oznaczające umysł – to również akronim od nazwy Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay. MIND łączy w sobie dietę DASH z dietą śródziemnomorską, które to sposoby żywienia są uważane za najbardziej skuteczne w zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Poza tym obie te diety wpływają korzystnie na ogólny stan zdrowia. Zarówno kuchnia śródziemnomorska, jak i DASH obfituje w produkty bezpośrednio oddziałujące na pracę mózgu – MIND zawiera je wszystkie, wzmacniając ich zdrowotny potencjał.

Kto stworzył dietę MIND?

Dieta MIND jest dziełem Marthy Claire Morris, epidemiolożki z Rush University Medical Center w Chicago, zajmującej się – najogólniej rzecz biorąc – badaniem wpływu pożywienia na organizm. Morris wraz z zespołem doświadczonych badaczy sporządziła protokół diety, która zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób neurodegeneracyjnych.

Punktem odniesienia były tutaj badania skoncentrowane wokół diety śródziemnomorskiej i DASH, a także liczne testy przeprowadzane na ludziach i zwierzętach. Po blisko 5-letnim badaniu, które miało na celu sprawdzić, czy i na ile dieta MIND chroni przed chorobą Alzheimera, okazało się, że istotnie zmniejsza ona ryzyko zachorowania, przyczyniając się jednocześnie do wydajniejszej pracy mózgu.

Jakie produkty składają się na dietę MIND?

MIND uchodzi za jedną z najzdrowszych, a zarazem najmniej wymagających diet. Jej podstawą są produkty bogate w witaminy C, E i B, a także antyoksydanty i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Tym, co różni dietę MIND od kuchni śródziemnomorskiej oraz diety DASH, jest konieczność spożywania dużych ilości zielonych warzyw, takich jak szpinak, sałata i brokuły. Zielone warzywa powinno się jeść co najmniej 6 razy w tygodniu, a najlepiej 3 razy dziennie. Pozostałe – np. pomidory, ziemniaki, paprykę – co najmniej raz dziennie. Ważnym składnikiem diety MIND są również:

  • orzechy (zaleca się jeść 5 porcji w tygodniu),
  • owoce jagodowe (co najmniej 2 porcje w tygodniu),
  • nasiona roślin strączkowych (co najmniej 3 porcje w tygodniu),
  • produkty pełnoziarniste (3 lub więcej porcji dziennie),
  • ryby (co najmniej raz w tygodniu),
  • drób (2 razy w tygodniu),
  • oliwa z oliwek w roli podstawowego tłuszczu do smażenia,
  • wino (kieliszek dziennie).

W diecie MIND ograniczyć należy:

  • czerwone mięso (mniej niż 4 porcje w tygodniu),
  • masło i margarynę (mniej niż łyżka stołowa dziennie),
  • ser (mniej niż porcja w tygodniu),
  • wypieki i słodycze (mniej niż 5 porcji w tygodniu),
  • produkty smażone i fast foody (mniej niż porcja w tygodniu).

Warzywa powinno się jeść na surowo – w takiej postaci zawierają najwięcej wartościowych składników odżywczych, zwłaszcza witamin i przeciwutleniaczy. Osoby cierpiące na problemy żołądkowe mogą zastąpić surowe warzywa gotowanymi, ale wówczas efekty stosowania diety da się zauważyć nieco później niż normalnie.

Dieta MIND dostarcza organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wspierając jednocześnie pracę układu nerwowego. Ponadto dzięki ograniczeniu produktów niekorzystnych dla funkcjonowania mózgu, takich jak np. słodycze czy fast foody, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Nie jest co prawda dietą odchudzającą, ponieważ nie limituje spożywanych kalorii, zawiera jednak produkty przyspieszające metabolizm, może być więc stosowana przez osoby odchudzające się.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE