Dieta garściowa – informacje

Dieta garściowa – informacje

Mówi się, że to właśnie dzięki tej diecie Halle Berry i Victoria Beckham błyskawicznie wróciły do formy po ciąży. Ten program żywieniowy jest też popularny wśród osób, które twierdzą, iż dawniej cierpiały z powodu dużej nadwagi, a dzięki jego zastosowaniu, straciły zbędne kilogramy, a ich życie na zawsze się odmieniło. Jednak czy ta dieta jest rzeczywiście warta tyle uwagi, ile się jej poświęca w mediach? Przekonajmy się.

Dieta garstkowa – zasady

Jak na akurat tę dietę przystało, nawet jej idea czerpie pełnymi garściami 🙂 z zasad diety 1000 kcal. Dziennie dostarczamy sobie bowiem mniej więcej podobną ilość kalorii, jednak nie „odliczamy” ich standardowo, lecz za pomocą własnej dłoni. Co to znaczy? To bardzo proste – każdy posiłek, jaki spożywamy w ciągu dnia ma objętościowo równać się nieco zgiętej na kształt łódki dłoni. W rzeczywistości oznacza to, że każdy taki posiłek będzie miał ok. 250 g lub – w wersji płynnej – 250 ml. Dlaczego akurat tyle? Taka „garściowa” objętość posiłków ma na celu obkurczenie żołądka, przez co, po jakimś czasie, będzie on potrzebował mniej pożywienia, a my będziemy tracić na wadze.

„Garściowe” posiłki spożywamy co ok. 3 h. Dlaczego akurat w takich odstępach czasu? Według zwolenników diety, taka częstotliwość przyjmowania pokarmu sprawi, że żołądek zdąży go strawić, a my nie będziemy tyć.

Oczywiście fakt, że będziemy jeść regularne posiłki o objętości 250g nie oznacza, że możemy sobie folgować i jeść ograniczone ilościowo niezdrowe, tłuste rzeczy. W diecie garściowej chodzi bowiem również o to, aby codziennie dostarczać organizmowi pełnowartościowych produktów pochodzących z 3 grup: zdrowych węglowodanów, białek i tłuszczy.

Jak przy każdej kuracji odchudzającej, także podczas stosowania diety garściowej, należy pamiętać o częstym nawadnianiu organizmu. Wypijanie 2 litrów niegazowanej wody dziennie to podstawa.

Krótko mówiąc, zasady diety prezentują się następująco:

 • Jesz 5 posiłków dziennie.
 • Jesz co 3 godziny.
 • Objętość każdego posiłku jest taka, jakbyś chciał ją zmieścić w swojej garści (ok. 250g).
 • Kaloryczność wszystkich posiłków nie przekracza 1000 kcal dziennie.
 • Jesz zdrowe produkty (pełnoziarniste pieczywo, ryż, makaron razowy, owoce, warzywa, ryby, drób, chude produkty mleczne).
 • Pijesz 2 litry niegazowanej wody dziennie.

Dieta garściowa – zalety i wady

Zalety diety:

 • Jest skuteczna – można dzięki niej pozbyć się nawet dużej nadwagi, w stosunkowo krótkim czasie – mówi się nawet o utracie ok. 5-6 kg w miesiąc.
 • Uczy regularnego spożywania posiłków – jedzenie w niedługich odstępach czasu staje się, dzięki diecie, nawykiem i może być sposobem na życie.

Wady diety:

 • Dostarcza zbyt małą ilość kalorii – dieta przewiduje spożywanie do 1000 kcal dziennie. Jest to zdecydowanie za mało, aby mieć siłę na normalne funkcjonowanie, pracę i np. ćwiczenia fizyczne.
 • Jest trudna do przeprowadzenia – podczas stosowania tej diety można odczuwać permanentne osłabienie i głód – przynajmniej do momentu, kiedy żołądek nie przyzwyczai się do otrzymywania zmniejszonej dawki pokarmu.
 • Może prowadzić do anemii – zbyt mała ilość dostarczanego organizmowi pokarmu i składników odżywczych może skutkować chorobą.

Dieta garściowa, mimo, iż skuteczna, jest też inwazyjna dla organizmu. Nie nadaje się więc dla osób, które prowadzą intensywny tryb życia, długo pracują, czy uprawiają sport. Nie powinny jej też stosować osoby młode – w okresie wzrostu, przewlekle chore oraz kobiety w ciąży.

Uwaga!
Każdy organizm jest inny i inaczej reaguje na diety. Dlatego, przed zastosowaniem każdego programu żywieniowego, szczególnie niskokalorycznego, skonsultuj się z lekarzem, który stwierdzi, czy zaprezentowany powyżej plan dietetyczny jest dla Ciebie odpowiedni.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE