Dieta 3 godzin

Dieta 3 godzin

Dowiedz się czy dieta 3 godzin jest dla Ciebie odpowiednia. Poznaj jej wady, zalety i przeciwwskazania. Wszystko opisaliśmy poniżej.

Czym jest dieta 3 godzin?

Dieta 3 godzin jest efektem lat pracy amerykańskiego propagatora stylu życia fit – Jorge’a Cruise’a, który przez całe swoje dzieciństwo i młodość zmagał się z problemem otyłości. Po latach prób i błędów, Cruise skomponował własny program odżywania, dzięki któremu nie tylko schudł, ale zyskał także prawdziwie atletyczne ciało.  Jego sposobem na uzyskanie takich efektów okazało się systematyczne dostarczanie organizmowi małych posiłków o stałych porach – co trzy godziny.

Co jest ważne?

Według Cruise’a, to właśnie częstotliwość jedzenia stanowi klucz do uzyskania wymarzonej sylwetki. Ważne jest to, aby posiłki jeść co trzy godziny i aby nie były one zbyt obfite. Produkty, które mogą być spożywane, stają się kwestią drugorzędną (czasem możesz pozwolić sobie nawet na fast food). Autor diety zakłada, że systematyczne jedzenie może przyśpieszyć tempo przemiany materii i sprawić, że przez trzy godziny organizm zdąży przetrawić dostarczoną mu dawkę pożywienia.

Jak dieta działa w organizmie?

Odczuwanie głodu powoduje spowolnienie przemiany materii i spalania kalorii, a jedzenie co trzy godziny ma uchronić przed tym organizm. Ponadto, taka częstotliwość posiłków sprawia, że „przeprogramowana” zostaje PPM (podstawowa przemiana materii). Skutkiem zastosowania założeń diety ma być utrata 1 kilograma tygodniowo. Jest to najzdrowsze dla organizmu tempo utraty wagi.

Założenia diety

 • Planuj posiłki
  Wcześniejsze ustalenie tego, co zjesz w ciągu dnia, pozwoli Ci uniknąć „ratowania się” kalorycznymi i niezdrowymi przekąskami.
 • Pamiętaj o zasadzie 5×3
  Jedz 5 posiłków dziennie, co 3 godziny każdy, przy zastosowaniu podziału – 3 posiłki główne oraz dwie przekąski.
 • Codziennie jedz śniadanie
  Jest ono podstawą prawidłowego funkcjonowania przemiany materii w ciągu dnia. Powinnaś je zjeść najpóźniej do godziny po przebudzeniu.
 • Ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed pójściem spać
  Tym sposobem Twój metabolizm zdąży spalić ostatni posiłek jeszcze zanim położysz się do łóżka.
 • Wypijaj 8 szklanek wody dziennie
  Dzięki temu odpowiednio nawodnisz organizm i wypłuczesz z niego toksyny.
 • Ruszaj się
  Podczas stosowania diety, nie trzeba koniecznie ćwiczyć, aby zauważyć jej efekty. Z tego powodu, jest ona polecana ludziom, którzy nie mogą wykonywać skomplikowanych ćwiczeń odchudzających, czy też cierpią na artretyzm. Aby jednak uzyskać lepsze i szybsze efekty diety, można dołączyć do niej zestaw ulubionych ćwiczeń fizycznych.
 • Ogranicz alkohol
  Wysiłki związane z dietą będą miały sens wtedy, gdy ograniczysz napoje wysokoprocentowe, których spożywanie obciąża wątrobę.

Zalety, wady i przeciwwskazania dotyczące diety 3 godzin

Czy dieta jest skuteczna?

Po kilku latach stosowania diety na całym świecie, okazuje się, że jest skuteczna. Podawane tempo utraty wagi na ogół zgadza się z rzeczywistym chudnięciem, jednak założenia dietetyczne Cruise’a nigdy nie zostały jednoznacznie potwierdzone żadnymi badaniami.

Zalety diety

 • skuteczność – pierwsze efekty diety można zobaczyć już po tygodniu;
 • różnorodność – sama decydujesz o tym co zjesz;
 • dobre samopoczucie podczas stosowania diety – dostarczanie organizmowi pokarmu co trzy godziny korzystnie wpływa na samopoczucie – nie jesteś słaba, a chudniesz;
 • wieczorny rygor – nie podjadasz, ostatni posiłek jesz 3 godziny przed snem;
 • cena – dieta jest tania, nie wymaga kupowania specjalnych produktów.

Wady diety

 • stałe godziny posiłków – jest to jedyna i najpoważniejsza wada tej diety, bo nie każdy ma możliwość systematycznego spożywania posiłków w równym odstępie czasu.

Ostrzeżenia przed zastosowaniem diety

Efekty diety są kwestią indywidualną, uzależnioną od organizmu osoby stosującej dietę. W związku z tym, przed zastosowaniem każdej diety, także i tej, powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy zaprezentowany program żywieniowy jest dla Ciebie odpowiedni.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE