Dezynfekcja pościeli – dlaczego należy ją robić?

Dezynfekcja pościeli – dlaczego należy ją robić?

Dlaczego należy poświęcić więcej uwagi pościeli i pomyśleć o dezynfekcji? Odpowiadamy w artykule!

Czym jest dezynfekcja ubrań?

Dezynfekcja pozwala nam pozbyć się z materiałów: roztoczy kurzu domowego, bakterii czy grzybów, które zostają na nich w czasie standardowego prania. Możemy ją przeprowadzić na dwa sposoby:

  • dezynfekcja termiczna: zachodzi pod wpływem wysokiej temperatury. Najskuteczniejsza jest przy 90 stopniach Celsjusza. Możemy wykonać ją przy pomocy prania w odpowiedniej temperaturze lub prasowania przy użyciu pary. Uwaga! Niektóre tkaniny mogą ulec przez to uszkodzeniu lub trwałemu skurczeniu.
  • dezynfekcja chemiczna: pozwala na zmniejszenie temperatury, której poddawane są materiały przez zastosowanie środków chemicznych. Najlepsze preparaty umożliwią nam zmniejszenie temperatury nawet do 40 stopni i tym samym ochronę włókien przy zachowaniu skuteczności dezynfekcji.

Dezynfekujący proszek do prania Mr. ZIGGI

Dlaczego dezynfekujemy pościel?

W łóżku spędzamy codziennie kilka godzin. Mimo że tego nie widać, zostawiamy w nim nasz pot, ślinę i złuszczony naskórek. To idealne siedlisko dla grzybów, bakterii i roztoczy kurzu domowego, który żywi się starym naskórkiem. Zwykłe pranie może nie poradzić sobie z usunięciem wszystkich niekorzystnie wpływających na nas mikroorganizmów. Dezynfekcja pościeli – przeprowadzona w sposób termiczny lub chemiczny – poprawia czystość w naszej sypialni pozbywając się nie tylko zabrudzeń, ale także drobnoustrojów niewidocznych gołym okiem.

Profilaktyka chorób

Dezynfekcja pościeli wpisuje się także w profilaktykę chorób i alergii. Dbając o dobrą dietę i suplementację, nie zapomnijmy o czymś tak prostym jak dezynfekcja. Regularnie prana i dezynfekowana pościel znacznie zmniejsza ryzyko zachorowań, ponieważ zarazki usuwane są zanim zdążą się rozwinąć i co noc wpływać na nasz system odporności. Roztocza kurzu domowego są silnie alergizujące – systematycznie je usuwając zmniejszamy ryzyko pojawienia się alergii na kurz, ale także innych występujących krzyżowo.

Dezynfekcja pościeli

Ważna w pielęgnacji włosów

Jeśli chcemy mieć piękne i zdrowe włosy, musimy dbać o nie nie tylko stosując świadomą pielęgnację, ale także dbając o czystość poduszki. Częsta zmiana poszewek i ich dezynfekcja wpłynie na zdrowie skóry głowy i pozwoli twoim włosom odżyć. Pomoże też przy problemach z cerą. Wbrew pozorom dbanie o poszewki poduszki jest jeszcze ważniejsze niż kołdry, ponieważ czasem, nieświadomie ślinimy się przez sen stwarzając doskonałe warunki do rozwoju bakterii i grzybów. Podnosimy jej wilgotność także kładąc się spać z mokrymi włosami. Niech pierwszy rzuci kamieniem komu nigdy się to nie zdarzyło.

Szczególnie, gdy mamy zwierzęta

Właściciele zwierząt domowych doskonale wiedzą, że czasem nie da się trzymać ich daleko od pościeli. Wiele psów i kotów uwielbia się wylegiwać w naszych łóżkach i nierzadko robią to mimo zakazu. Są też tacy, którzy bardzo to lubią i sami zapraszają czworonożnych do siebie. Dzieci biorą na łóżkach swoje gryzonie do głaskania, wypuszczone z klatki papugi nie odróżniają go od innych miejsc w domu. W takich przypadkach dezynfekcja jest wręcz niezbędna!
Dodatkową zaletą jest poprawa jakości snu. Zadbaj o swoje zdrowie i komfort – wypróbuj jeden ze sposobów dezynfekcji pościeli!

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE