Detoks kosmetyczny

Detoks kosmetyczny

W świecie, w którym mamy przesyt wszystkiego, od czasu do czasu warto zafundować sobie detoks. Jeśli przeprowadzałaś już detoksykację organizmu na diecie, teraz pora dać odetchnąć skórze. Na czym polega detoks kosmetyczny i jak długo powinien trwać?

Czym jest detoks kosmetyczny?

Kosmetyki mają za zadanie nawilżać, regenerować, reperować i wzmacniać skórę. Może się więc wydawać, że potrzebujemy ich nieustannie. Do tego też przekonują nas reklamy, blogi oraz magazyny. Kolorowe etykietki w drogeriach, piękne zapachy i magiczne obietnice również nie są bez znaczenia. Kupując nowy krem lub płyn, nagradzamy się i sprawiamy sobie małą przyjemność, przekonane o tym, że to wszystko dla dobra skóry.

Tymczasem efekty stosowania wielu kosmetyków naraz mogą być różne. Jeśli konsekwentnie trzymamy się produktów dostosowanych do naszego typu cery, naturalnych i łagodnych, skóra nie powinna się buntować. Jeśli jednak sięgamy co rusz po rozmaite kosmetyki o przeróżnych, czasem przeciwnych właściwościach, w pewnym momencie cera będzie miała zbyt dużo bodźców. Czym może się to skończyć?

Skóra nieustannie pobudzana wieloma kosmetykami i składnikami aktywnymi staje się rozregulowana. Może zareagować stanem zapalnym, wysypem zmian trądzikowych, łuszczeniem się i przesuszeniem, zaczerwienieniem, przetłuszczeniem strefy T czy powstaniem większej ilości zaskórników.
Stan ten jest tym bardziej prawdopodobny, im więcej stosujemy kosmetyków zawierających barwniki, sztuczne konserwanty, substancje zapachowe oraz komponenty poprawiające konsystencję.

Detoks kosmetyczny to czasowa rezygnacja ze znakomitej większości używanych dotąd kosmetyków pielęgnacyjnych, ale i kosmetyków kolorowych. To czas, kiedy skóra może odetchnąć i odpocząć od bardzo intensywnej pielęgnacji, zregenerować się i powrócić do stanu fizjologicznego.

Detoks kosmetyczny – z czego rezygnujemy?

Aby skóra powróciła do równowagi należy zrezygnować ze stosowania płynów micelarnych, hydrolatów, intensywnie działających serum, peelingów, masek, kremów pod oczy, a nawet z kremu na noc. W kosmetycznym repertuarze na jakiś czas pozostają jedynie krem do pielęgnacji dziennej oraz wybrany kosmetyk od oczyszczania twarzy, najlepiej delikatna pianka lub żel.
Biorąc pod uwagę, że zaprzestajemy również stosowania kosmetyków kolorowych, produkt myjący nie musi być szczególnie intensywny.

Jak długo powinien trwać detoks kosmetyczny?

Kosmetyki warto odstawić na co najmniej 2-3 tygodnie. Dopiero po tym czasie dostrzeżemy, jak nasza skóra odbudowuje się i znikają widoczne problemy, takie jak zaskórniki, pryszcze czy nadprodukcja łoju lub przesuszenie. Detoks możemy jednak wydłużyć.

Odpoczynek od kosmetyków to poza tym moment sprzyjający innym czasowym zmianom, np. zmianie nawyków żywieniowych czy rezygnacji z używek. Po upływie kilku tygodni skóra jest jednak gotowa na powrót do bardziej urozmaiconej pielęgnacji. Poszczególne kosmetyki lepiej włączać stopniowo i postawić na takie o krótkim składzie i niezbyt zintensyfikowanym działaniu.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE