Deska (plank) – jakie korzyści dają ćwiczenia?

Deska (plank) – jakie korzyści dają ćwiczenia?

Plank nie wymaga od trenującego żadnych sprzętów, ani specjalnego stroju. Co więcej, nie musimy nawet dysponować dużym zapasem wolnego czasu, by móc wykonać ten trening. Codziennie na deskę wystarczy poświęcić dosłownie parę minut, a początkowo jedynie 30 sekund. Jest to poza tym świetne uzupełnienie treningu kardio czy aerobów oraz zwieńczenie maksymalnie efektywnego treningu opartego na interwałach.

Plank, czyli deska – proste i genialne

Ćwiczenie deski przynosi szereg korzyści, m.in. wzmacnia mięśnie głębokie i kręgosłup, rzeźbi brzuch oraz uda i pośladki, ujędrnia biust, pomaga utrzymać prawidłową postawę ciała, rozwija mięśnie, buduje wytrzymałość. Deska jest jednym z czołowych stabilizujących treningów core – pomagających uzyskać mocne biodra, grzbiet i brzuch, czyli rdzeń ciała oraz sprawność kończyn dolnych i górnych. Sprawia, że inne treningi stają się bardziej efektywne i bezpieczniejsze, ponieważ mocny tułów to mniejsze ryzyko kontuzji i wyższa sprawność.

Jak ćwiczyć deskę?

Plank najlepiej ćwiczyć codziennie. Na początek wystarczy po około 30 sekund każdego dnia przez tydzień. Następnie z każdym kolejnym tygodniem wydłużamy sesję o 15 sekund. Osoby sprawne fizycznie mogą zacząć o dłuższej deski, dla mało aktywnych nawet półminutowy plank może okazać się wyzwaniem, żal byłoby jednak nie spróbować. Do wykonania deski nie potrzebujemy przyrządów, choć wygodniej jest wykonać go na macie.

Najprostszą deskę zaczynamy od położenia się na brzuchu, po czym opieramy ciało na palcach stóp i przedramionach, unosząc się w linii prostej. Dla zaawansowanych przeznaczone są bardziej wymyśle i trudniejsze formy planka.

 

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Więcej z tej tematyki:

Buty Trekkingowe: jakie wybrać?
Buty Sportowe: jak wybrać idealne?
Rower: jak go tanio odnowić?
Jazda Konna: poprawia kondycję i sprawia przyjemność