Dermokosmetyki – co je wyróżnia i kto może je stosować?

Dermokosmetyki – co je wyróżnia i kto może je stosować?

Większość z nas wie, że dermokosmetyki to te produkty do codziennej pielęgnacji skóry, które można nabyć w aptece. Dlaczego właśnie tam? Jakie właściwości mają dermokosmetyki i czym różnią się od balsamów czy kremów z drogerii? Czy są dla każdego, a może do ich stosowania potrzeba specjalnych zaleceń?

Dermokosmetyki nazywamy też kosmoceutykami lub profesjonalnymi kosmetykami dermatologicznymi. Powstają pod okiem chemików, dermatologów i kosmetologów. Zanim pojawią się na rynku, są poddawane badaniom i testom laboratoryjnym. Mają być bowiem maksymalnie bezpieczne dla skóry. Poza tym dermokosmetyki mają nieco inne właściwości pielęgnacyjne – silniejsze niż kosmetyki drogeryjne.

Czym charakteryzują się dermokosmetyki?

Od zwykłych kosmetyków z drogerii dermokosmetyki różnią się przede wszystkim składem. Wytwarza się je na bazie wód termalnych lub oczyszczonych. W większości nie zawierają sztucznych konserwantów, a z pewnością nie znajdziemy w nich barwników czy substancji zapachowych (w tym olejków zapachowych), które miałyby w jakikolwiek sposób uatrakcyjniać produkt.

Dermokosmetyki bowiem to kosmetyki specjalistyczne, których formuła jest na pograniczu kosmetyków do pielęgnacji i produktów o przeznaczeniu leczniczym. W związku z tym są pozbawione dodatku detergentów, SLS-ów, parabenów, silikonów czy innych substancji, które mogłyby skórę wysuszyć lub podrażnić.

Zamiast nich w składzie obecne są substancje silnie nawilżające, przeciwzapalne i kojące wyciągi roślinne, lipidy, kwasy pochodzenia roślinnego, tłuszcze z grupy omega-3 i omega-6, emolienty, witaminy oraz minerały szczególnie istotne dla utrzymania dobrej kondycji i zdrowia skóry.

Odpowiednio wysokie stężenie składników aktywnych tworzy przewagę dermokosmetyków nad klasycznymi kosmetykami z drogerii. Ponadto są one hipoalergiczne i nie powodują reakcji uczuleniowych.

Dla kogo dermokosmetyki?

Wśród dermokosmetyków znajdziemy balsamy, kremy, maści, żele myjące, oliwki do kąpieli, kremy do skóry twarzy, szampony do włosów, kremy ochronne czy kremy pod oczy. Są to linie produktów uwzględniające potrzeby skóry wymagającej, np. wyjątkowo suchej lub dotkniętej chorobami i dolegliwościami skórnymi. Mogą je stosować osoby borykające się z łuszczycą, egzemą, atopowym zapaleniem skóry, przebarwieniami, trądzikiem, liszajem, tendencją do wyprysków i zmian zapalnych.

Dermokosmetyki mają za zadanie silnie nawilżyć skórę, złagodzić stan zapalny i związane z nim podrażnienie, wzmocnić barierę ochronną skóry, odżywić ją i ukoić. Ich specjalistyczny skład pozwala na lepszą i szybszą regenerację naskórka.

W aptekach poza kosmetykami dla dorosłych znajdziemy również bogatą gamę produktów przeznaczony do pielęgnacji skóry dziecięcej – głównie balsamów i płynów do kąpieli. Często dermokosmetyki to pierwszy wybór rodziców, których dzieci cierpią na atopowe zapalenie skóry.

Dermokosmetyki na zdrową skórę

Kosmetyki z apteki bywają droższe od balsamów i kremów drogeryjnych, kuszą jednak właściwościami także te osoby, które posiadają zdrową skórę, a na co dzień zaopatrują się w produkty sklepowe. Nie ma przeciwwskazań do stosowania dermokosmetyków przez tych, którzy akurat nie borykają się z żadnymi schorzeniami skórnymi.

Dermokosmetyki można stosować również po to, by opóźnić proces starzenia się skóry, zredukować zmarszczki i blizny, ochronić skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy przygotować ją na wymagające lato lub zimę. Przysłużą się cerze atroficznej, zniszczonej i odwodnionej.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *