Dekoracja stołu na Wigilię

Dekoracja stołu na Wigilię

Stół wigilijny stanowi istotny element w czasie Bożego Narodzenia, szczególnie w Wigilię, kiedy cała rodzina spędza przy nim wspólnie wieczór. To właśnie wokół niego odbywa się większość czynności związanych z wieczerzą. Przystrojony śnieżnobiałym obrusem, najczęściej w pobliżu choinki.

Tradycja przede wszystkim

W tradycyjnym domu, pod obrusem można znaleźć sianko, gałązki igliwia czy czerwone wstążki. Czasem umieszcza się pod nim banknoty, które mają zapewnić rodzinie dostatek na najbliższy rok. Na stole znajduje się pełna zastawa z dodatkowym nakryciem dla zabłąkanego przybysza, nieznanego gościa. Zazwyczaj występuje dwanaście potraw na cześć dwunastu apostołów. Stół wigilijny jest więc jednym z najważniejszych miejsc, to przy nim jednoczy się rodzina i wspólnie spędza czas.

Za pierwszą dekorację stołu można uznać obrus, który tradycyjnie jest biały, ale może również występować zielony lub czerwony, można też spotkać takie ze świątecznymi elementami. Rozmiar obrusa powinien być dopasowany do stołu, najlepiej jeśli będzie zwisał ze wszystkich stron około 20 centymetrów. Ważne są też kolorowe świeczki, najczęściej ustawiane w samym centrum stołu, w rzeźbionych czy ozdobnych świecznikach. Światło świec tworzy niepowtarzalny, uroczysty nastrój, uplastycznia wygląd stołu. Zarazem powoduje, że wnętrze staje się bardziej przytulne. Przy zastawie ułożone są elegancko lub figlarnie serwetki, przy każdym talerzu znajduje się opłatek. Pomiędzy potrawami można odnaleźć tez figurki o tematyce bożonarodzeniowej. Pojawiają się również, niby niedbale, porozrzucane po stole suszki z owoców lub szyszki. Ładnie prezentują się kolorowe dodatki, na przykład kolorowe serwetki, bombki, stroiki czy zestawy diamentowych ozdób na stół.

Szerokie możliwości

Stół może być tradycyjnie w białej czy czerwono-zielonej kolorystyce, ale warto pamiętać, że dekoracje utrzymane w fioletach czy w nietypowych szarościach mogą wyglądać równie pięknie. Ciekawe będą również dekoracje utrzymane w tonacji złotej, srebrnej lub niebieskiej. Pozostałe ozdoby, dekoracje choinki, powinny komponować się z wyglądem stołu wigilijnego, dlatego najlepiej jest wybrać jeden, główny motyw i być mu wiernym. W ten sposób uniknie się niestosownej przesady.

Polecamy skorzystanie z portalu oladi.pl, który jest galerią internetową, na której możemy znaleźć różnego rodzaju dodatki i dekoracje od wielu producentów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE