Damskie kurtki narciarskie – poradnik

Damskie kurtki narciarskie – poradnik

To wszystko jest oczywiście istotne, ale wybierając swoją pierwszą kurtkę narciarską, należy zacząć od najważniejszych parametrów decydujących o wygodzie i funkcjonalności tego rodzaju stroju. Ubiór narciarza składa się z trzech warstw. Pierwsza, ta bezpośrednio przylegająca do ciała, to ubrania termoaktywne, których zadaniem jest odprowadzanie wilgoci na zewnątrz, aby skóra pozostawała cały czas sucha. Druga warstwa odzieży (na przykład bluza polarowa) to przede wszystkim magazynowanie ciepła. Warstwa trzecia – zewnętrzna, czyli właśnie kurtka narciarska, musi stanowić skuteczną ochronę przed wiatrem, śniegiem i wodą. Dlatego właśnie, kupując kurtkę na narty, trzeba się kierować dwoma istotnymi parametrami, mianowicie jej oddychalnością i – przede wszystkim – wodoodpornością. Dopiero w następnej kolejności bierze się pod uwagę krój, różne praktyczne dodatki i rozwiązania, kolor, trendy w modzie etc.

Membrana w kurtce narciarskiej

I w męskich i w damskich kurtkach narciarskich najważniejsza jest membrana. To ona wpływa na to, czy dana kurtka jest bardziej czy mniej wodoszczelna i oddychająca oraz ile kosztuje. Im lepszej jakości rozwiązanie, tym jest droższe, ale i lepiej chroni na stoku w różnych warunkach atmosferycznych. Jedną z najpopularniejszych propozycji na rynku (choć oczywiście nie jedyną) jest membrana Gore-Tex. Do rekreacyjnej jazdy na nartach, w łagodnych warunkach atmosferycznych na początek wystarczy kurtka o parametrach 5000 mm / 5000 g. Oznacza to, że dana membrana nie przepuszcza słupa wody do wysokości 5000 mm oraz że przez metr kwadratowy jej powierzchni w ciągu doby przenika na zewnątrz 5000 gramów pary wodnej wytwarzanej przez ciało użytkownika kurtki. Jak łatwo się domyślić, im wyższe wartości pojawiają się na metce, tym lepszej jakości jest produkt (a mowa tu o rozpiętości 1000 – 25 000). Wybór 10 000 / 10 000 jest optymalny (jakościowo i cenowo) dla początkującego narciarza. Na tym etapie nie ma sensu wydawać więcej, ale też nie warto oszczędzać zbytnio akurat na membranie. 300 – 500 PLN to absolutne minimum, jakie trzeba obecnie przeznaczyć na damską kurtkę narciarską. Górnej granicy cenowej… w zasadzie nie ma.

Fason kurtki i jej funkcjonalność

Damskie kurtki narciarskie powinny być lekkie, wygodne, w miarę dopasowane i dobrze układać się na sylwetce, nie krępując przy tym ruchów narciarza. Pierwsza kurtka, to znaczy kurtka dla osoby rozpoczynającej dopiero naukę jazdy na nartach, może być nieco dłuższa (sięgając tuż za pośladki) i wykończona u dołu ściągaczem. W sytuacji częstych upadków i kontaktu z mokrym podłożem, będzie to stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed przemoczeniem spodni. Z tego samego powodu warto zdecydować się na kurtkę z fartuchem przeciwśnieżnym, który na przykład w razie upadku na plecy w głęboki śnieg, zabezpiecza dodatkowo przed przemoknięciem.

Elementem absolutnie koniecznym w kurtce narciarskiej są rozpinane otwory wentylacyjne pod pachami oraz zabezpieczone przed wilgocią (odpowiednim laminatem) szwy i zamki błyskawiczne. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także regulowane mankiety (najlepiej zapinane na rzepy) oraz przedłużone nieco mankiety wewnętrzne (dobrze, jeśli z otworem na kciuk). Kurtka powinna mieć również obszerny kaptur z daszkiem, który daje się idealnie dopasować, a także odpiąć, jeśli nie jest akurat potrzebny. Bardzo przydatna okazuje się też stójka pod szyją, ale musi być od wewnątrz oraz od strony podbródka miękko wykończona.

Kupując kurtkę narciarską, trzeba pamiętać o wielu aspektach jej użytkowania, także o tym praktycznym, czyli… o kieszeniach! Tak, to okazuje się dość istotna sprawa na stoku. Nowoczesne kurtki proponują wiele ciekawych rozwiązań w tym zakresie. Są wygodne, podręczne kieszonki na rękawach przeznaczone specjalnie do przechowywania i łatwego dostępu do narciarskiego karnetu, są specjalnie wyprofilowane kieszenie przednie na gogle, kieszenie wewnętrzne na dokumenty czy telefon, jak również tradycyjne kieszenie boczne. W kurtce narciarza wszystkie one obowiązkowo musza być z zapięciem, by także zawartość kieszeni chroniona była przed wilgocią! Warto zadbać także o to, aby kurtka – dla bezpieczeństwa – posiadała elementy odblaskowe.

Modne kurtki narciarskie damskie

I wreszcie kwestia ostatnia, czyli trendy królujące na stoku. Rzeczywiście w środowisku narciarskim moda ma duże znaczenie i jeśli popełnia się tutaj jakieś faux pas, z pewnością jest to zauważane. Podstawowa zasada mówi o tym, aby do jazdy na nartach nie zakładać strojów przeznaczonych do uprawiania innych sportów. Kurtka do wspinaczki górskiej czy snowboardowa nie jest tym samym, co kurtka narciarska. Brak „profesjonalnych” elementów stroju świadczących o tym, że przynajmniej ma się pojęcie na temat tego, co na stoku jest potrzebne, również jest niewybaczalny. Lepiej zatem mieć na sobie na przykład kurtkę w „niemodnym” kolorze niż kurtkę bez wentylacji.

Jeśli chodzi o najnowsze trendy w odzieży sportowej, modna damska kurtka narciarska jest wielofunkcyjna, a każdy jej detal jest precyzyjnie zaprojektowany i nieprzypadkowy. Stawia się głównie na lekkość (także tę wizualną) i nowoczesny wygląd. Wśród tegorocznych propozycji wiele jest projektów kurtek uniwersalnych – z wypinaną warstwą wewnętrzną. Paleta polecanych barw w tym roku jest bardziej stonowana niż w latach ubiegłych. Dominują jedno- ewentualnie dwukolorowe kurtki w spokojnych odcieniach. Panie ubierają się w tym sezonie na stok w błękity, barwy morza, zgniłą zieleń, biel, dołączając do tego na przykład wyraziste dodatki (świecący róż lub głęboki fiolet). Od czasu do czasu pojawiają się także motywy etniczne i inspiracja stylem eko we wzornictwie. Sporą nowością są damskie kurtki narciarskie w kolorze złota czy srebra, koniecznie ze zdecydowanym metalicznym połyskiem.

Cenna rada modowa na koniec – na stoku sprawdzają się odważne stylizacje. Nie trzeba bać się oryginalnych kolorów, wzorów czy zestawień. Niech przyjemnością będzie nie tylko sama jazda, ale i ubieranie się na narty.

_____________________
Damskie kurtki narciarskie w atrakcyjnym wyborze dostępne są w sklepie internetowym www.nartywarszawa.pl oraz w sklepie stacjonarnym w Warszawie (ul. Mangalia 4). Zapraszamy!

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE