Jak dbać o glany? Przewodnik

Jak dbać o glany? Przewodnik

Glany są chętnie wybierane zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn. Doskonale pasują do różnych stylizacji – spodni, lekkich sukienek czy intrygujących kreacji w stylu glam rocka, metalu i gothic. Co więcej, glany zawsze dają radę – nawet ze śliskim podłożem lub deszczową pogodą. Warto zadbać o to, aby zawsze wyglądały jak nowe!

W tym artykule:

Czyszczenie glanów

Glany to buty skórzane, które zazwyczaj czyści się bardzo łatwo. Skóra to naturalnie odporny materiał, który nie wpuszcza w swoją strukturę zabrudzeń – i to prawie żadnych! Dlatego codzienne, zwyczajne użytkowanie glanów najpewniej nie doprowadzi ich do stanu, w którym wymagałyby większej odnowy. Ale jak je wyczyścić?

Przede wszystkim należy usunąć grube zabrudzenia, takie jak piach i błoto. Trzeba do tego użyć delikatnej szczoteczki lub szmatki – na pierwszym etapie powinny być suche, aby nie rozcierać i nie rozmywać takich zabrudzeń po powierzchni skóry.
Następnie przyda się wilgotna ściereczka, na przykład z mikrofibry, na którą należy nanieść odrobinę mydła albo specjalnego preparatu do czyszczenia butów skórzanych. Z ich pomocą należy zetrzeć mocniejsze zabrudzenia i plamy.
Po tym etapie z butów należy zebrać nadmiar detergentu i lekko spłukać je za pomocą wilgotnej ściereczki, aż nie będzie piany, a na koniec zostawić do wyschnięcia w dobrze wietrzonym miejscu, z dala od grzejników i pieców.

Ochronny wosk do skóry

Skóra kocha tłuszcze. Nawilżają ją, zmiękczają i chronią przed uszkodzeniami. Sprawiają, że staje się mniej podatna na zarysowania i pękanie, niezależnie od tego, w jakich warunkach pogodowych byśmy nie używali naszych butów. Deszcz, śnieg i błoto dosłownie spływają z dobrze natłuszczonej skóry, dzięki czemu nie pozostają na niej żadne plamy i przebarwienia. Brak wsiąkającej wody to też brak rys i pęknięć, nawet podczas mroźnej zimy.

Czyszczenie glanów

fot. materiały prasowe

Dlatego podczas pielęgnacji glanów należy zacząć od naniesienia na skórę warstwy ochronnego wosku. Znajdziesz go na przykład w doskonałym kremie do skór licowych Brilu Cream Elegance, który sprawdzi się na czarnych glanach – znajdziesz go w sklepie Brilu. Dodatkową zaletą zastosowania tego kremu będzie wyrównanie kolorytu skóry, co pomoże uzyskać wrażenie, że buty są zupełnie nowe! Wystarczy nanieść go równomiernie i pozostawić do wyschnięcia.

Po impregnacji pora na ostatnie wykończenie

Glany, podobnie jak inne buty skórzane, kochają pastę. Pasta to specjalnie przygotowany preparat woskowy, który również nadaje butom odporności na warunki atmosferyczne. Chroni przed wodą, czynnikami środowiskowymi, uszkodzeniami chemicznymi (np. solą drogową) oraz przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Pastę należy nakładać za pomocą specjalnej szczoteczki lub szmatki, cienką i równą warstwą na całą powierzchnię buta. Następnie należy pozostawić go na kilka chwil, a nadmiar pasty zebrać inną szczoteczką – tą do polerowania. Im dłużej będziesz polerować, tym buty będą bardziej błyszczące, więc ostateczny efekt zależy od tego, jaki wygląd lubisz i na co masz aktualnie ochotę.
Jeśli nawet nie lubisz błyszczących glanów, nie rezygnuj z pasty. Po prostu nałóż ją bardzo cienko, a nadmiar zbierz szmatką. Nie poleruj, tylko lekko przetrzyj szczoteczką na koniec.

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked with *