Czyste okna krok po kroku

Czyste okna krok po kroku

Okna bez smug – jest to cel każdego, kto bierze się za mycie szyb. Przeczytaj nasz poradnik.

Dbamy o ramy

Okna są stale poddawane obciążeniom termicznym i mechanicznym. Czynniki atmosferyczne, takie jak deszcz, niska lub wysoka temperatura, wiatr, opady, jak również otwieranie czy ryglowanie skrzydeł przez mieszkańców – to prawdziwy test wytrzymałości dla naszych okien. Zanim jednak ocenimy ich stan techniczny i poddamy konserwacji, pozbądźmy się brudu i zanieczyszczeń nagromadzonych przez całą zimę.

Prace rozpocznijmy od wyczyszczenia ram okiennych. To, jakich środków użyjemy, zależy w dużej mierze od rodzaju zabrudzeń i materiału, z którego została wykonana. Innym preparatem umyjemy ramy drewniane, innym PCV. Pamiętajmy, że środki do czyszczenia szyb mogą być niebezpieczne dla delikatnej powierzchni, ponieważ amoniak występujący w detergentach może uszkodzić lakier. Spośród wielu preparatów dostępnych na rynku, wybierajmy produkty specjalistyczne, które przeznaczone są do danego rodzaju materiału. Ramy wykonane z PCV skutecznie wyczyścimy przy pomocy środków odtłuszczających, do umycia tych drewnianych użyjmy wody z płynem do naczyń. Nie zapominajmy o roletach i parapetach zewnętrznych. Niezbędne będą: szczotka, ściereczka i woda z delikatnym preparatem.

Czysta szyba – to się przyda

Okna powinniśmy myć przynajmniej 2-3 razy w roku. Istotne znaczenie mają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Optymalna temperatura sprzyjająca naszej pracy to 10-25°C. Pamiętajmy, by nie myć okien przy dużym nasłonecznieniu, a także przy mrozie. Promienie słońca wysuszają wodę szybciej, często pozostawiając smugi. Podczas mrozu zaś szkło jest delikatniejsze, kruche i w kontakcie z ciepłą wodą może pękać. Zanim szyby zostaną wypolerowane, musimy je dokładnie umyć. Prace rozpocznijmy zatem od pozbycia się kurzu i brudu. Do mycia okien możemy użyć specjalistycznych środków.Przy czyszczeniu powierzchni szklanych pamiętajmy jednak o rozprowadzaniu płynu od góry do dołu i osuszaniu ich w odwrotnym kierunku.

Teleskopowa ściągaczka do szyb
(fot. Vileda)

Tradycyjnym sposobem, praktykowanym najczęściej przez mamy i babcie, jest mycie okien przy pomocy chłonnej ścierki i wody z dodatkiem płynu do naczyń. Ta technika sprawdza się szczególnie, gdy okna są mocno zabrudzone i wymagają kilkukrotnego mycia. Kolejnym krokiem będzie polerowanie – dzięki tej czynności pozbędziemy się smug, a nasze szyby będą lśniły. Domowym sposobem na lśniące okna są… gazety, ale możemy sięgnąć po bardziej profesjonalne akcesoria. Jednym z nich jest pucerka okienna, którą wystarczy zwilżyć niewielką ilością wody.

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi pomocnych podczas mycia okien. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikom komfortu podczas pracy, ale nie tylko. Ważniejsze jest to, jak dany produkt radzi sobie z zabrudzeniami i czy jest skuteczny. Problem z dokładnym wyczyszczeniem okien mają przede wszystkim mieszkańcy kamienic.

„Produktem, który sprawdzi się w wysokich pomieszczeniach jest teleskopowa ściągaczka. Wyposażona jest w nakładkę wykonaną z mikroaktywnych włókien oraz gumowe pióro, a trapezoidalny kształt ułatwia dotarcie do kątów. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne umycie okien” – radzi Grażyna Szabuniewicz, ekspert marki Vileda.

Przegląd techniczny

Podczas wiosennego mycia okien, warto ocenić stan ram, uszczelek i zawiasów. Dwa razy w roku uszczelki powinniśmy powlekać specjalistycznym środkiem konserwującym, zapewniającym im odpowiednią elastyczność. Powlekanie uszczelnień np. smarem silikonowym lub wazeliną techniczną zabezpiecza je przed wilgocią i chroni przed korozją.

Tarciu okuć zapobiegną preparaty na bazie silikonów. Można też zastosować biały smar maszynowy lub wazelinę. Nie powinniśmy natomiast oliwić okuć domowym sposobem wykorzystując produkty spożywcze, takie jak olej spożywczy lub masło.Pamiętajmy, że prawidłowa pielęgnacja okien jest gwarancją ich żywotności. Jeżeli zadbamy o nie właściwie, będą nam służyć przez długi czas.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE