Czym powinien wyróżniać się sportowy strój kąpielowy?

Czym powinien wyróżniać się sportowy strój kąpielowy?

Jego fason oraz właściwości zastosowanego materiału są inne w porównaniu ze strojami wykorzystywanymi do pływania rekreacyjnego czy spotykanymi na plażach. Dzieje się tak, ponieważ każdy element sportowego kostiumu spełnia określoną funkcję, ma zapewnić użytkownikowi komfort w czasie pływania i dać mu maksymalną wygodę.

Jak ważne jest dopasowanie sportowego stroju do pływania?

Zacznijmy od tego, że sportowy strój kąpielowy to strój jednoczęściowy. Czy ktoś widział na zawodach pływaczkę w dwuczęściowym kostiumie? Wytłumaczenie jest proste – strój jednoczęściowy nie przesuwa się po ciele, zostaje na swoim miejscu, dzięki czemu możemy skupić się wyłącznie na pływaniu. Każdy sportowy strój kąpielowy, bez wyjątku, powinien być przede wszystkim jak najlepiej dopasowany do ciała. Nie jest tak bez powodu. Dobre przyleganie do sylwetki gwarantuje ciału jak najlepszą opływowość, a to z kolei przekłada się na efektywność pływania. W jednoczęściowym, optymalnie dopasowanym, opływowym stroju kąpielowym żadna z części ciała – chodzi głównie o biust – nie jest wyeksponowana, w przeciwieństwie do kostiumów dwuczęściowych. Takie rozwiązanie sprawia, że woda lepiej opływa ciało. Ale dobre dopasowanie to również takie, które nie krępuje ruchów w czasie pływania, daje pełną swobodę wszystkim kończynom, nie powoduje nieprzyjemnych otarć, które wyraźnie przeszkadzają i dekoncentrują naszą uwagę podczas wykonywania aktywności.

Elementy sportowego kroju – układ ramiączek, długie nogawki i maksymalna prostota

Sportowy strój kąpielowy charakteryzuje się specyficznym fasonem. Oczywiście, wszelkie detale wykończenia zależą od marki, ale są pewne cechy kroju, które posiadają wszystkie modele tego typu kostiumów. Najważniejszym elementem ich fasonu są ramiączka. Najlepiej, aby były one skrzyżowane na plecach, a nie prowadzone równolegle do siebie. Dzięki temu nie przesuną się ani nie zsuną się nam całkowicie z ramion podczas pływania. Taki układ ramiączek pozwala także na lepsze przyleganie całego stroju do ciała. Sportowy kostium pływacki powinien być jak najprostszy, bez zbędnych elementów dekoracyjnych, falbanek czy koronek – są to detale, które w czasie pływania jedynie przeszkadzają. A w sportowym stroju kąpielowym chodzi przede wszystkim o maksymalną wygodę podczas pływania. Oczywiście, w tego typu kostiumie można również czuć się elegancko i kobieco, to nie jest zabronione, a wręcz wskazane. Pomaga w tym między innymi dopasowanie stroju do sylwetki kobiecej oraz wybór odpowiedniej kolorystyki kostiumu. Oto kilka praktycznych fasonów sportowych strojów kąpielowych:

  • kostiumy z nogawkami w postaci krótkich spodenek oraz kolorystycznie wyróżniającą się górą stroju: polecane dla pań o bardziej rozbudowanych biodrach;
  • maria-gwinner

  • stroje monochromatyczne z wyciętą dolną częścią: idealne dla kobiet o niskim wzroście i krótszych nogach.

ola-gwinner

Barwne wstawki kostiumu powinny znajdować się w tych miejscach sylwetki, które chcemy podkreślić. Na szczególną uwagę zasługują typowo sportowe fasony strojów kąpielowych. To kostiumy z długimi nogawkami, nad kolano, oraz z zabudowanymi całkowicie plecami i z charakterystyczną stójką pod szyją. Takie profesjonalne kroje przeznaczone są już do regularnych treningów pływackich. Wszystkie cechy fasonu zapewniają maksymalną opływowość stroju i najwyższy komfort podczas pływania.

daniela-gwinner

Jaki materiał jest najlepszy w przypadku sportowego stroju do pływania?

Właściwie dobrany skład oraz wysokiej jakości materiały decydują o żywotności sportowego kostiumu kąpielowego. Chcemy przecież, aby służył on nam jak najdłużej, tym bardziej że zakup tego elementu garderoby nie należy do najtańszych. Producenci najczęściej wybierają do produkcji sportowych strojów pływackich mieszaninę poliamidu z elastanem. Sprawdzone pod względem trwałości i jakości dzianiny, jak np. Darwin czy Newport, gwarantują wysoką odporność kostiumu na szkodliwe działanie negatywnych czynników zewnętrznych – głównie promieniowania UV czy chlorowanej wody. Dzięki temu materiał nie blaknie, nie pilinguje się, nie odbarwia i nie prześwituje, zachowując na długo swoje właściwości. Wytrzymałość tkaniny przekłada się na jej właściwą rozciągliwość i brak podatności na wszelkiego rodzaju zniekształcenia. Ważne również, aby sportowy strój kąpielowy nie pochłaniał dużej ilości wody i miał właściwości szybkoschnące. Pełnię wygody, ale i trwałości kostiumu daje także materiał z podwójnymi szwami.

Warto przemyśleć zakup odpowiedniego sportowego kostiumu pływackiego. Nie jest to ta część naszej garderoby, którą zmieniamy co sezon. Raz dobrze dopasowany model może nam posłużyć przez wiele lat. Zakup takiego stroju u renomowanych producentów jak np. Gwinner, specjalizujących się wyłącznie w produkcji wąskiej grupy towarów, to dobre rozwiązanie. Odbiorca otrzymuje nie tylko produkt wysokiej jakości, ale również fachowe doradztwo w zakresie wyboru danego modelu dopasowanego do jego potrzeb.

Źródło zdjęć: gwinner.pl

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE