Czym jest starczowzroczność? Przyczyny i porady

Czym jest starczowzroczność? Przyczyny i porady

 Starczowzroczność zazwyczaj występuje u osób, które przekroczyły około 40-45 rok życia. Dowiedz się więcej o tym schorzeniu.

Co to jest starczowzroczność, prezbiopia?

Starczowzroczność, inaczej nazywana prezbiopią, jest schorzeniem, które – najkrócej rzecz ujmując – polega na utracie zdolności oka do akomodacji. Najczęściej schorzenie jest związane z utratą elastyczności soczewki oka. W efekcie zachodzących zmian następuje drastyczny spadek możliwości wykorzystania ostrego widzenia przedmiotów, które znajdują się w najbliższym otoczeniu.

Do najczęstszych objawów starczowzroczności należy przede wszystkim zaburzenie ostrości widzenia. Bardzo często już na samym początku występują trudności np. z odczytaniem niewielkiego tekstu z bliska. W takich sytuacjach osoby cierpiące na prezbiopię odsuwają czytany tekst na tyle, aby złapać ostrzejszy obraz w oddali. Najlepszym sposobem jest jednak zastosowanie produktów pomocniczych, jakimi są okulary progresywne.

Okulary progresywne

Istnieje szereg rozwiązań, które pomagają w przezwyciężeniu efektów schorzenia. Przede wszystkim jednak na samym początku warto nieco lepiej zapoznać się z samym problemem. Należy korzystać wyłącznie z rzetelnych i potwierdzonych informacji. Kompendium wiedzy znajduje się między innymi na stronie https://czasnawzrok.pl/o-prezbiopii/.

Jeśli dotychczas wykonywane czynności zaczynają sprawiać Ci ogromny problem lub masz duże kłopoty z czytaniem ulubionej gazety, kolejnego rozdziału książki, a posługiwanie się opcją wysyłania wiadomości tekstowych przy pomocy telefonu komórkowego graniczy dla Ciebie z cudem, warto rozważyć zakup okularów progresywnych. Niestety, do tej pory medycyna nie wynalazła sposobu na to, aby zapobiegać powstawaniu starczowzroczności. Niemniej jednak istnieją sposoby, które pomogą Ci przywrócić dawną sprawność. Dzięki nim możesz żyć komfortowo nawet wtedy, kiedy Twój wzrok ulega pogorszeniu. Okulary progresywne to skuteczna metoda bazująca na nowoczesnej technologii, która pozwala na walkę z prezbiopią.

Co warto wiedzieć?

Jeśli cierpisz na starczowzroczność, byłoby dobrze, gdybyś zapoznał się z szeregiem niepodważalnych faktów. Przede wszystkim musisz wiedzieć, że sama prezbiopia nie jest chorobą. Są to naturalnie zachodzące zmiany związane z upływem lat. Kiedy Twoja soczewka oka się starzeje, zmniejsza się poziom jej elastyczności. Ponadto starczowzroczność jest procesem, który rozwija się stopniowo i wraz z upływem miesięcy i lat pogłębia się. Prezbiopia jest najbardziej dostrzegalna między 45 a 55 rokiem życia. Powstawania tego schorzenia nie da się powstrzymać, ale szkła progresywne pomagają w normalnym funkcjonowaniu.

A R T Y K U Ł  Z E W N Ę T R Z N Y

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE