Farmakoterapia w nadciśnieniu tętniczym – czym jest?

Farmakoterapia w nadciśnieniu tętniczym – czym jest?

Nadciśnienie tętnicze to choroba cywilizacyjna, która jest niezwykle niebezpieczna. Nieleczona może prowadzić do zawału serca bądź udaru. Sprawdź, kiedy można mówić o nadciśnieniu tętniczym i jak wygląda farmakoterapia w przypadku tej choroby.

Czym jest nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze to podwyższone ciśnienie tętnicze krwi. Ciśnienie tętnicze określa się na podstawie dwóch wartości: ciśnienia skurczowego, którego maksymalny prawidłowy poziom wynosi 140 mm Hg oraz ciśnienia rozkurczowego, którego maksymalny prawidłowy poziom wynosi 90 mm Hg.
O nadciśnieniu można mówić, gdy obie wartości przekraczają normę. Należy jednak pamiętać, że nadciśnienie to choroba i jednorazowo wyższe wartości jeszcze nie świadczą o problemie.

Czy w przypadku nadciśnienia zawsze przyjmowanie leków jest konieczne?

W niektórych przypadkach wystarczy jedynie zmiana trybu życia, by ciśnienie wróciło do normy. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość ruchu. Szczególnie poleca się spacery, jazdę na rowerze bądź pływanie co najmniej 3 razy w tygodniu.
Dodatkowo warto zmienić swoją dietę, częściej sięgając po owoce i warzywa, ograniczając natomiast żywność przetworzoną, słodycze oraz tłuste potrawy. Pamiętaj również o piciu dużej ilości wody i ograniczeniu lub całkowitym rzuceniu używek.

Jak wygląda leczenie w przypadku nadciśnienia tętniczego?

Jeśli zmiana trybu życia nie pomaga, wówczas należy włączyć odpowiednie leczenie. Zależy ono od wielu czynników, między innymi od współistniejących chorób oraz od wysokości ciśnienia tętniczego.
W leczeniu nadciśnienia stosuje się leki hipotensyjne takie jak leki moczopędne, blokery kanał wapniowego, beta-blokery czy inhibitory konwertazy angiotensyny. Leki te należy przyjmować o stałych porach i w dawkach zaleconych przez lekarza. W zależności od wartości ciśnienia i ryzyka powikłań leki stosuje się samodzielnie bądź kilka naraz. Zdecydowanie częściej leki są łączone, gdyż leczenie jest wówczas skuteczniejsze.

Od czego zależy wybór leczenia w przypadku nadciśnienia tętniczego?

Sposób leczenia nadciśnienia tętniczego zależy od wielu czynników, między innymi od wieku, płci czy współistniejących chorób. W przypadku cukrzycy na przykład nie należy podawać beta-blokerów, które mogą hamować wchłanianie się insuliny.
Nie w każdym przypadku dąży się również do obniżenia ciśnienia w tym samym stopniu. W przypadku osób starszych zbyt niskie ciśnienie może bowiem prowadzić do omdleń i złego samopoczucia więc w przypadku tej grupy wiekowej lepiej utrzymać ciśnienie na nieco wyższym poziomie.

Nadciśnienie tętnicze jest niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić może do wielu chorób dlatego tak ważne jest, by zadbać o to odpowiednio wcześnie. Przede wszystkim pomyśl o większej ilości ruchu i zmień swoją dietę. Jeśli te działania nie pomogą, konieczne jest włączenie leczenia farmakologicznego. Lekarz, biorąc pod uwagę czynniki takie jak choroby współistniejące, dobierze odpowiednie leczenie.
Nie wiesz czym się kierować przy wyborze leków na nadciśnienie? Odpowiedź możesz znaleźć tutaj https://www.aptekagemini.pl/poradnik/zdrowie/nadcisnienie-tetnicze-na-jakie-leki-trzeba-uwazac/

ARTYKUŁ ZEWNĘTRZNY

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE