Czy warto zażywać multiwitaminę?

Czy warto zażywać multiwitaminę?

Chroniczny stres, nadmiar obowiązków, ciągłe zmęczenie i szybkie tempo życia nie sprzyjają zdrowiu. Coraz więcej osób cierpi na dolegliwości spowodowane niedoborem witamin. Czy popularne tabletki musujące z multiwitaminą pozwalają zachować równowagę w organizmie? Na ile są skuteczne?

Niedobór witamin, fachowo nazywany również awitaminozą, skutkuje rozmaitymi dolegliwościami: wzmożoną sennością, zmęczeniem, większą podatnością na infekcje, nadmiernym wypadaniem włosów.

By uniknąć problemów związanych z niedostateczną ilością witamin w diecie, wiele osób sięga po tabletki musujące (multiwitaminę), nie zmieniając przy tym swoich nawyków żywieniowych ani trybu życia. Nasuwa się jednak pytanie, co o skuteczności tego typu preparatów mówi nauka? Czy warto je kupować?

Czy multiwitamina działa?

W założeniu multiwitamina ma uzupełniać niedobory witamin powstałe w organizmie na skutek niewłaściwej diety lub niezdrowego trybu życia. Tabletki musujące dodaje się do wody, w której się rozpuszczają, uwalniając substancje czynne o działaniu prozdrowotnym. Wchłaniają się one szybciej niż witaminy w kapsułkach przeznaczonych do połykania.

Najczęściej specyfiki tego typu zawierają wiele różnych witamin (stąd określenie „multiwitamina”) niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Na rynku dostępne są też produkty zawierające wyłącznie konkretne składniki, np. kwas askorbinowy, witaminę D, żelazo, selen, magnez itd.
Obowiązujące prawo nie wymaga od producentów, by poddawali swoje preparaty testom klinicznym (wymóg ten odnosi się wyłącznie do leków przepisywanych na receptę).

Oznacza to, że tabletki musujące nie wykazują działania leczniczego i nie zapobiegają rozwojowi chorób, co najwyżej poprawiają funkcjonowanie układu krążenia lub wzmacniają w dość ograniczonym stopniu odporność.

Czy warto stosować multiwitaminę?

Tabletki musujące cieszą się dużą popularnością, przede wszystkim ze względu na przyjemny smak. Po rozpuszczeniu w wodzie zmieniają się w smaczny napój, przypominający nieco oranżadę (tyle że bez bąbelków).

Jakkolwiek stosowanie multiwitaminy nikomu nie powinno zaszkodzić, to jednak o wiele zdrowsza byłaby zmiana diety na taką, która dostarczy nam wszystkich niezbędnych witamin.

Nieprzetworzona żywność zawiera wiele cennych składników odżywczych. Picie multiwitaminy lepiej zastąpić więc jedzeniem świeżych owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa, nasion, orzechów itd. Jest to najzdrowszy i najefektywniejszy sposób uzupełniania niedoborów. Witaminy łatwiej się przyswajają, jeśli są dostarczane wraz z innymi związkami znajdującymi się w pożywieniu.

Z drugiej jednak strony bywają takie okresy w życiu, kiedy mimo chęci nie jesteśmy w stanie zadbać o zbilansowaną dietę. Wtedy multiwitamina może być jakimś rozwiązaniem. Ważne, by stosować ją z umiarem i zgodnie z zaleceniami producenta podanymi na ulotce bądź opakowaniu.

Zwracaj uwagę na skład!

Niektóre preparaty tego typu zawierają szkodliwe dla zdrowia składniki: cukier w ogromnych ilościach, jego syntetyczne substytuty, regulatory kwasowości, sztuczne aromaty, substancje zbrylające itp. Takie związki osłabiają prozdrowotne właściwości multiwitaminy. Dlatego przed zakupem warto rzucić okiem na skład.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE