Czy warto zaufać psychodietetyce?

Czy warto zaufać psychodietetyce?

W gabinecie u psychodietetyka dowiemy się m.in. dlaczego nie możemy schudnąć. To właściwa osoba, do której warto pofatygować się o poradę, jeśli stresy zajadamy fast foodami, a słodycze to dla nas jedyny sposób, by poprawić sobie nastrój.

Czym jest psychodietetyka?

Psychodietetyka to stosunkowa nowa dziedzina czy też kierunek wiedzy, w jakim może specjalizować się zarówno dietetyk, jak i psycholog. Powstała, ponieważ pacjenci zgłaszający się do dietetyków bardzo często opowiadali o podłożu swoich problemów żywieniowych i oczekiwali czegoś więcej niż sprawdzenia ich parametrów oraz ułożenia jadłospisu.
Z kolei nie każdy psycholog był przygotowany na pracę z pacjentami, którzy wymagali przedyskutowania wyborów żywieniowych i problemów związanych z odżywianiem.

Wreszcie, należy podkreślić, że nasz stosunek do jedzenia kształtuje się w głowie, w wyniku procesów psychologicznych i emocjonalnych. Odżywianie ma więc bardzo wiele wspólnego z psychiką każdego z nas. Jednym z dobitniejszych na to dowodów jest fakt, że niejednokrotnie zastępujemy jedzeniem brakujące lub nieudane relacje z innymi ludźmi.

Jedzenie może być też dla dla nas źródłem stresu, wówczas nie potrafimy podejść do niego naturalnie i intuicyjnie. W rezultacie bardzo często przed wyborem diety i rozpoczęciem odchudzania należałoby odkryć źródło swoich zaburzeń żywieniowych i pracować nad nimi równolegle ze spadkiem kilogramów. Psychodietetyka umożliwia poszerzenie porad dietetycznych o aspekty psychologiczne.

Dla kogo psychodietetyk?

W gabinecie psychodietetyka pracuje się nie tylko nad wdrożeniem u pacjenta nowego jadłospisu. Celem jest także nauka radzenia sobie z emocjami, które bardzo często biorą górę nad zdroworozsądkowym planem i przyczyniają się do spadku motywacji czy całkowitego zerwania z założeniami diety. Nie każdy potrzebuje konsultacji z takim specjalistą, jednak niektóre osoby powinny to rozważyć.

Psychodietetyk może nam pomóc w sytuacji, gdy od dłuższego czasu próbujemy schudnąć, a pomimo licznych prób i różnych diet nie udaje nam się osiągnąć założonego rezultatu. Z porad powinny skorzystać także osoby, które traktują jedzenie (np. słodycze i przekąski) jako sposób na rozładowanie napięcia emocjonalnego i stresu, albo takie, dla których jedzenie jest źródłem wyrzutów sumienia i poczucia winy.

Psychodietetyk – korzyści dla ciała i ducha

Wsparcie psychodietetyka pomoże nam zbudować większą pewność siebie oraz zaufać ciału oraz wysyłanym przez nie sygnałom dotyczącym potrzeb żywieniowych. Zgłośmy się do niego w szczególności wówczas, gdy znamy zasady zdrowego odżywiania, a mimo to nie potrafimy schudnąć.

W psychodietetyce bardzo dużo miejsca poświęca się również kwestiom takim, jak akceptacja siebie i zadowolenie z własnego ciała, potrzeba ciągłego sprawowania kontroli, niska samoocena czy presja społeczna. Wszystkie te czynniki mogą stać nam na przeszkodzie do zbudowania zdrowego, bezstresowego podejścia do odżywiania. W gabinecie psychodietetyka możemy je odkryć, przedyskutować i rozpocząć pracę nad zmianą.

Vitalogy
ADMINISTRATOR
PROFILE